Ukraina prosi USA o 2 miliardy dolarów miesięcznie na pokrycie potrzeb socjalnych

Ukraina prosi USA o 2 miliardy dolarów miesięcznie na pokrycie potrzeb socjalnych

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Ukraina zwraca się do administracji prezydenta Joe Bidena o co najmniej 2 miliardy dolarów miesięcznie na nadzwyczajną pomoc gospodarczą, w przeciwnym razie kryzys humanitarny spowodowany rosyjską inwazją się pogłębi.

Według Ukrinformu pisze o tym The Washington Post.

Podczas wizyty w Waszyngtonie na spotkaniu z urzędnikami amerykańskimi ukraiński minister finansów Serhij Marczenko powiedział, że ogólnie kraj prosi o co najmniej 5 miliardów dolarów pomocy międzynarodowej na miesiąc, z czego około 2 miliardów ma pochodzić  ze Stanów Zjednoczonych. Środki te powinny zostać przeznaczone na zaspokojenie pilnych potrzeb kraju w kwietniu, maju i czerwcu. Oprócz tych pieniędzy spodziewane są w przyszłości dodatkowe długoterminowe wnioski na odbudowę po wojnie.

Z powodu wojny rząd ukraiński może teraz zebrać tylko 54% swoich wydatków w postaci podatków, powiedział Marczenko, przy czym liczba ta nie obejmuje wydatków wojskowych.

Marczenko powiedział, że Ukraina szuka wsparcia ekonomicznego, aby nadal wypłacać emerytury, pensje pracownikom służby zdrowia i edukacji oraz inne potrzeby humanitarne.

Wcześniej Senat USA uchwalił ustawę o przyznaniu Ukrainie 14 miliardów dolarów.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała dziennikarzom, że administracja pracuje nad dodatkowym wnioskiem Kongresu o pomoc dla Ukrainy, ale odmówiła podania konkretnych liczb.

„Zainspirowała nas ich odwaga, wspieramy ich i dołożymy wszelkich starań, aby przyciągnąć nasze zasoby na potrzeby (Ukrainy)” – powiedziała.

Ustawodawca prawdopodobnie wesprze finansowanie Ukrainy, zauważa gazeta.

Jak informowaliśmy, 24 lutego prezydent rosji putin ogłosił początek inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą kluczowe obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając masowy ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, wyrzutni rakietowych i rakiet balistycznych. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-