Ukraina otrzyma 200 mln euro na odnowienie transportu publicznego - Ministerstwo Finansów

Ukraina otrzyma 200 mln euro na odnowienie transportu publicznego - Ministerstwo Finansów

Ukrinform
Ukraina otrzyma 200 mln euro pożyczek od międzynarodowych organizacji finansowych w ramach projektu „Miejski transport publiczny Ukrainy II”.

Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Finansów, donosi Ukrinform.

„Widzimy zwiększone zainteresowanie społeczności lokalnych uczestnictwem w takich projektach i proponujemy dalsze poszerzanie zestawu narzędzi do rozwoju mobilności miejskiej. Inwestując w rozwój transportu publicznego i jego infrastruktury stymulujemy rozwój gospodarczy naszego kraju, tworząc nowe miejsca pracy w przedsiębiorstwach budowy maszyn, a także zapewniamy rozwój przyjaznego środowisku krajowego transportu publicznego. To dobra okazja dla władz miasta, aby poprawić jakość życia obywateli” - powiedział wiceminister finansów Aleksander Kawa.

Obecnie na Ukrainie realizowane są projekty rozwoju miejskiego transportu publicznego, które są finansowane z pożyczek międzynarodowych organizacji finansowych. Podczas realizacji projektu Miejskiego Transportu Publicznego Ukrainy I wspólnie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym podpisano umowy na dostawę ponad 90 sztuk nowoczesnych trolejbusów i około 42 sztuk nowoczesnych wagonów tramwajowych dla miast uczestniczących w projekcie.

18 listopada 2021 r. Rada Najwyższa zarejestrowała projekt ustawy o ratyfikacji umowy finansowej „Miejski transport publiczny Ukrainy II”.

Umowa przewiduje udzielenie Ukrainie pożyczki w wysokości 200 mln euro. Środki te zostaną przeznaczone na zakup nowych autobusów, trolejbusów, tramwajów i wagonów metra. Ponadto w ramach projektu planowana jest budowa i modernizacja linii tramwajowych i trolejbusowych oraz inne prace w Czerkasach, Białej Cerkwi, Kamieńskim, Dnieprze, Lwowie, Krzemieńczugu i Zaporożu.

Środki na zakup taboru miejskiego transportu publicznego zostaną rozdzielone między miasta Ukrainy, które zostały uczestnikami tego projektu, a mianowicie: Siewierodonieck, Winnica, Użgorod, Czerkasy, Krzemieńczug, Biała Cerkiew, Melitopol, Kamieński, Chmielnicki, Tarnopol, Krzywy Róg, Dniepr, Łuck, Zaporoże, Lwów, Połtawa, Odessa, Czerniowce i inne.

„Przyjęcie ustawy o ratyfikacji tej umowy finansowej to dość ważny krok, który da Ukrainie podstawy prawne do dalszej realizacji projektu. Jeśli ustawa zostanie przyjęta do końca 2021 r., to od przyszłego roku spodziewamy się podpisania pierwszych umów na dostawę nowego przyjaznego dla środowiska transportu publicznego dla ukraińskich miast ”- powiedział Kawa.

Jak informowaliśmy, w ramach projektu „Miejski transport publiczny na Ukrainie I” zarządzeniem Gabinetu Ministrów Ukrainy z dnia 26.10.2016 r. zatwierdzono pozyskanie pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 200 milionów euro. Projekt objął 11 miast Ukrainy: Kijów, Charków, Łuck, Odessę, Lwów, Zaporoże, Sumy, Iwano-Frankowsk, Nikołajew, Tarnopol, Czernigów.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-