Na Ukrainie produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wzrosła o 10%

Na Ukrainie produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wzrosła o 10%

Ukrinform
W okresie styczeń-październik 2021 r., w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r., produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) wzrosła o ponad 10%, do 10,023 mln MWh.

Według Ukrinformu informuje o tym Przedsiębiorstwo Państwowe „Gwarantowany Kupujący”.

„W okresie 10 miesięcy 2021 roku wytwórcy energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (OZE) wytwarzali i sprzedawali przedsiębiorstwu państwowemu „Gwarantowany Kupujący” 10023 tys. MWh energii neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Produkcja czystej energii elektrycznej w okresie styczeń-październik br. wzrosła o 10% w stosunku do tego samego okresu w 2020 roku” – głosi komunikat.

Udział „zielonej” generacji w bilansie energetycznym Ukrainy w okresie 10 miesięcy br. sięgnął 9%. Jednak pomimo wzrostu faktyczna produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii nie osiągnęła wartości przewidzianych w prognozowanym bilansie energii elektrycznej w 2021 roku. Według planowanych wyliczeń, produkcja ze źródeł odnawialnych powinna osiągnąć 10,708 mln MWh.

Podaje się, że najwięcej „zielonej” energii elektrycznej wyprodukowały elektrownie słoneczne (60,4%), na drugim miejscu – wiatrowe (29,8%). Udział energii z biomasy/biogazu wyniósł 7,6%, energii wodnej – 2,3%.

Od początku roku Gwarantowany Kupujący zapłacił za energię neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla 48,1 mld UAH, z czego 36,4 mld UAH - w roku bieżącym.

Jak informowaliśmy, ponad 40 krajów, w tym Ukraina, na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow zgodziło się na stopniową rezygnację z wykorzystywania węgla kopalnego. Duże kraje - konsumujące węgiel, m.in. Kanada, Polska, Ukraina i Wietnam, będą stopniowo wycofywać wykorzystanie tego paliwa do produkcji energii elektrycznej.

Celem Ukrainy jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 65% do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2060 roku. Ponadto Ukraina przystąpiła do inicjatywy Net Zero World, która zapewni dostęp do prac Departamentu Energetyki USA w celu ewentualnej realizacji pilotażowych projektów dekarbonizacji.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-