Ministerstwo Gospodarki podało przyczyny podwyżki cen we wrześniu

Ministerstwo Gospodarki podało przyczyny podwyżki cen we wrześniu

Ukrinform
We wrześniu 2021 roku, po deflacji sierpniowej, ceny konsumpcyjne na Ukrainie wzrosły o 1,2% ze względu na wzrost cen żywności i energii na rynkach zagranicznych.

Według Ukrinformu poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Gospodarki.

"Według Państwowego Urzędu Statystycznego we wrześniu 2021 roku po deflacji sierpniowej ceny konsumpcyjne nieznacznie wzrosły - o 1,2% (minus 0,2% w sierpniu), ale sytuacja cenowa pozostaje stabilna. Niewielki wzrost cen we wrześniu wynikał przede wszystkim z utrzymującej się presji wysokich cen żywności i energii na rynkach zagranicznych" - podano w oświadczeniu.

Tym samym według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) we wrześniu 2021 roku średnia wartość wskaźnika cen żywności wzrosła o 1,2% w porównaniu do sierpnia.

Jeśli chodzi o surowce energetyczne, według Banku Światowego średnia cena gazu ziemnego na rynku europejskim we wrześniu wzrosła o 48,1%, w ujęciu rocznym - 5,8-krotnie i wyniosła 646,4 USD za 1000 metrów  sześciennych. Jednocześnie wzrost taryf na gaz ziemny dla ludności Ukrainy we wrześniu wyniósł tylko 1,8%.

Pewien wpływ na ceny na Ukrainie we wrześniu miał też czynnik sezonowości. W szczególności spadły ceny owoców, oleju słonecznikowego, cukru ze względu na sezonowe nasycenie rynku spożywczego tymi produktami. Taryfy na pasażerskie przewozy kolejowe nieznacznie się obniżyły – o 1,7%, co jest typowe dla tego miesiąca. Wzrosły ceny niektórych artykułów spożywczych, odzieży i obuwia oraz usług edukacyjnych.

Jak podawał Ukrinform, ceny konsumpcyjne we wrześniu 2021 roku wzrosły o 1,2% w stosunku do sierpnia 2021 roku; w stosunku do września 2020 roku - o 11,0%, w porównaniu do grudnia 2020 roku - o 7,5%.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-