PGNiG zainwestuje 50 mln USD w wydobycie gazu na Ukrainie – to dopiero pierwsza transza

PGNiG zainwestuje 50 mln USD w wydobycie gazu na Ukrainie – to dopiero pierwsza transza

Ukrinform
W pierwszym etapie polski państwowy koncern naftowo-gazowy PGNiG zainwestuje 50 mln USD w wydobycie gazu na Ukrainie, kolejne inwestycje mogą sięgnąć 500 mln USD.

Jak poinformował Ukrinform, przewodniczący Rady Najwyższej Rady ds. Energetyki i Mieszkalnictwa oraz Usług Komunalnych Andryj Herus, który był obecny przy podpisaniu umowy pomiędzy PGNiG a Energetycznymi zasobami Ukrainy (Energy Resources of Ukraine - ERU), poinformował o tym na Facebooku.

„Podpisana została ważna umowa o współpracy pomiędzy PGNiG a firmą Energetyczne zasoby Ukrainy (Energy Resources of Ukraine - ERU), która przewiduje, że obie firmy utworzą partnerstwo na poziomie 85% / 15% i rozpoczną realizację projektu wydobycia gazu na zachodniej Ukrainie. To pierwsza inwestycja polskiego PGNiG w wydobycie gazu na Ukrainie. W pierwszym etapie planowane jest zainwestowanie 50 milionów dolarów” - napisał Herus.

Poseł dodał, że w kolejnych latach wielkość inwestycji polskiej firmy może sięgnąć 500 mln dolarów.

Jak informowaliśmy, 30 sierpnia polski państwowy koncern naftowo-gazowy PGNiG poinformował o podpisaniu umowy z ukraińsko-amerykańską firmą Energetyczne zasoby Ukrainy (Energy Resources of Ukraine - ERU), która przewiduje wspólne poszukiwania gazu na Ukrainie. W wyniku umowy PGNiG nabędzie 85% akcji Karpatgazwydobuwannia.

W maju PGNiG otrzymało zgodę Komitetu Antymonopolowego Ukrainy na nabycie pakietu kontrolnego w Karpatgazwydobuwannia, którego właścicielem jest ukraińsko-amerykańska spółka Energetyczne zasoby Ukrainy (Energy Resources of Ukraine - ERU).

PGNiG i ERU podpisały w grudniu 2019 roku porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwania i wydobycia gazu na Zachodniej Ukrainie, w pobliżu granicy z Polską. Polska firma stwierdziła wówczas, że posiada odpowiednie doświadczenie i know-how w zakresie wydobycia gazu, które może być wykorzystane dla prac w tym regionie.

W ubiegłym roku PGNiG sprzedało Ukrainie miliard metrów sześciennych. gazu, a w I kwartale br. 210 mln metrów sześciennych gazu.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-