Ukraina i Mołdawia zmieniły umowę o wolnym handlu

Ukraina i Mołdawia zmieniły umowę o wolnym handlu

zdjęcie
Ukrinform
Szefowie rządów Ukrainy i Mołdawii podpisali Protokół zmieniający Umowę o wolnym handlu między Gabinetem Ministrów Ukrainy a Rządem Republiki Mołdowy – powiedziała premier Republiki Mołdawii Natalii Gavrilice po spotkaniu z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w Kiszyniowie, informuje korespondent Ukrinformu.

Zauważyła, że rząd Mołdawii wykazał się otwartością na konstruktywny dialog ze stroną ukraińską i rozwiązanie wszystkich kwestii z agendy dwustronnej.

„Dzisiaj odbyliśmy otwartą rozmowę z premierem i członkami delegacji… Podpisaliśmy protokół zmieniający umowę o wolnym handlu między Gabinetem Ministrów Ukrainy a rządem Republiki Mołdawii, który będzie promował nasze stosunki dwustronne. Protokół ten potwierdza naszą gotowość do ułatwienia wymiany handlowej między naszymi krajami, w tym naszej drogi do integracji europejskiej” - powiedziała Gavrilice.

Ze swojej strony premier Ukrainy Denys Szmyhal zaznaczył, że zmiany umowy przewidują, iż w handlu między Ukrainą a Mołdawią będą stosowane paneurośródziemnomorskie zasady przepływu towarów. Według niego, przejście na takie zasady łączy ukraińskie i mołdawskie umowy stowarzyszeniowe z UE w jeden system.

„Rok temu zrobiliśmy taki krok z Gruzją, a teraz łączymy reżimy handlowe wszystkich krajów zrzeszonego trio ze sobą i z Unią Europejską” – dodał ukraiński premier.

Ponadto Gavrilice powiedziała, że były omawiane na szczeblu wicepremierów różne aspekty związane z rozwojem infrastruktury bilateralnej obu krajów.

„Dyskusja na te tematy będzie kontynuowana" - powiedział premier Republiki Mołdawii.

Ponadto podczas spotkania szefowie rządów omówili kwestie związane ze swobodnym przekraczaniem granicy oraz uznawaniem zaświadczeń o szczepieniu przeciwko Covid-19.

Na koniec Gavrilice wyraziła przekonanie, że spotkanie z jej ukraińskim odpowiednikiem będzie sprzyjać rozwojowi stosunków dwustronnych w interesie obywateli obu krajów.

Przypomnijmy, premier Ukrainy Denys Szmyhal przebywał w Mołdawii z roboczą wizytą.

Na posiedzeniu w dniu 18 sierpnia rząd zatwierdził projekt Protokołu między Gabinetem Ministrów Ukrainy a rządem Republiki Mołdawii zmieniającego Umowę o wolnym handlu między Gabinetem Ministrów Ukrainy a rządem Republiki Mołdawii z dnia 13 Listopad 2003 r.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-