Szef Państwowej Służby Skarbowej: Należy wprowadzać analityczne podejście w celu poprawy bezpieczeństwa ekonomicznego

Szef Państwowej Służby Skarbowej: Należy wprowadzać analityczne podejście w celu poprawy bezpieczeństwa ekonomicznego

Ukrinform
Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa ekonomicznego państwa, wyspecjalizowane organy ścigania muszą stosować zasady działania oparte na analityce – Intelligence Led Policing (ILP). W szczególności wykorzystanie ILP zwiększy efektywność pracy Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego.

O tym powiedział w rozmowie z RBK-Ukraina szef Państwowej Służby Skarbowej Wadym Melnyk, informuje Ukrinform.

Według niego „model ten dostarcza informacji, na podstawie których należy podejmować decyzje, określać przedmioty śledztwa, efektywnie alokować środki, uwzględniając sfery i kierunki działania środowiska przestępczego. Krótko mówiąc, ILP jest nowoczesnym modelem egzekwowania prawa, zaprojektowanym do przewidywania ryzyka i wpływania na działania i decyzje. Jako praktyk, ważniejsze jest dla mnie to, aby model pracy dawał mi jasne odpowiedzi na dwa główne pytania: co badać i jak badać. ILP dostarcza odpowiedzi na oba pytania”.

Jak zauważa Melnyk, zasady ILP zostały opracowane w latach sześćdziesiątych XX wieku. A teraz są wykorzystywane w większości systemów ścigania krajów UE. „ILP stawia analizę kryminalną w centrum organów ścigania. Tradycyjnie organy ścigania działają poprzez reagowanie na incydenty, które już miały miejsce. ILP to alternatywa, która umożliwia przewidywanie i przeciwdziałanie zdarzeniom, a uzyskuje to właśnie na podstawie złożonej analizy dużych zbiorów danych. Potrafimy odpowiadać na współczesne wyzwania, dostosowywać najlepsze światowe praktyki do naszych warunków, budować pracę systemu ścigania w oparciu o kompleksową analitykę i model zorientowany na ryzyko. Ale ten schemat leży u podstaw pracy BEB na mocy ustawy Ukrainy „O Biurze Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy” - powiedział szef PSS.

Stosowanie zasad ILP pozwoli lepiej wykorzystać dostępne zasoby Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego, które powinno rozpocząć działalność pod koniec września 2021 rokju „Głównym zadaniem przyszłego biura jest na poziomie strategicznym określenie największych zagrożeń dla gospodarki państwa. Ocena zagrożeń według stopnia zagrożenia, zdolności do przeciwstawienia się im, zidentyfikowania własnych słabości. BEB zrozumie dokładnie, gdzie skierować główne środki, szybko i dokładnie zaplanować środki ścigania, aby przeciwdziałać największym zagrożeniom "- powiedział szef służby skarbowej. Podobne, powiedział, profile ryzyka są tworzone dla sektorów biznesu, zorganizowanych grup przestępczych, a tutaj ILP zapewnia również kierownictwu organów ścigania możliwość efektywnego ustalania priorytetów i alokacji zasobów. "Co więcej, analiza strategiczna dużych zbiorów danych pozwala nam określić trendy w rozwoju zagrożeń, zrozumieć, jak będą się zmieniać. Uzbrojeni w prognozy stróże prawa będą w stanie przygotować się na takie zmiany, a nawet wyprzedzić negatywne wypadki” - dodał.

Według Melnyka „w uproszczeniu Ustawa „O Urzędzie Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy „

zawiera dwa aspekty koncepcyjne. Najpierw jest to analityka, a następnie akcja dochodzeniowa. Analitycy wydadzą zalecenia dotyczące identyfikacji nielegalnego biznesu, jego lokalizację, zasady działania i sposób jego likwidacji (w sposób legislacyjny lub siłowy). Po drugie, jest to likwidacja przejawów przestępczości systemowej (centry minimalizacji, centry obniżania VAT - u)”.

Wcześniej informowaliśmy, że w przeciągu siedmiu miesięcy 2021 roku Państwowa Służba Skarbowa wycofała z nielegalnego obrotu wyrobami akcyzowymi towary na kwotę 2,5 mld UAH.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-