Rynek ziemi pozwoli rolnikom inwestować w swój biznes na większą skalę - Myłowanow

Rynek ziemi pozwoli rolnikom inwestować w swój biznes na większą skalę - Myłowanow

Ukrinform
Podpisana przez Prezydenta Ustawa o decentralizacji rynku ziemi ma pomóc ukraińskim małym i średnim gospodarstwom rolnym w poprawie ich dobrobytu, a społecznościom terytorialnym w rozwoju i budowaniu ich potencjału.

Poinformował o tym doradca szefa Kancelarii Prezydenta, były minister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Tymofij Myłowanow na kanale Dom TV, donosi Ukrinform.

Według Myłowanowa ustawa ta otwiera rolnikom perspektywy stania się prawdziwymi, a nie deklaratywnymi właścicielami gruntów, a także zwiększenia nakładów inwestycjnych w ich działalność.

Ponadto podkreślił znaczenie konkurencji przy zakupie gruntów na aukcjach. Jednocześnie dzięki wsparciu państwa rolnicy będą mogli konkurować z dużymi gospodarstwami rolnymi.

„W tym celu istnieje - i będzie rozbudowywany - program kredytowy „5-7-9%„, o tym mówiono z Premierem. Tam jest 49% klientów rolników, którzy otrzymują pożyczki w ramach programu „5-7-9%”. Program można rozszerzyć o możliwość zakupu ziemi. W ten sposób można otrzymać pod 0%, 3%, lub 5% rocznie w hrywnach koszty potrzebne na zakup ziemi” – wyjaśnił doradca szefa Kancelarii Prezydenta.

Dodał, że rozważany jest projekt ustawy o powołaniu agencji „Fundusz Gwarancji Kredytowych na zakup ziemi” dla małych i średnich gospodarstw rolnych.

„A jeśli jesteś prawdziwym agrobiznesmenem i masz zamiar nie tylko spekulacyjnie utrzymywać tę ziemię przez lata, dopóki jej cena nie wzrośnie, ale rozwijać swój biznes, to masz prawo do korzystania z tego Funduszu. Wtedy gwarantuje on bankowi zmniejszenie pewnego ryzyka i otrzymasz finansowanie” – podkreślił Myłowanow.

Według niego planowane są również programy kompensujące oprocentowanie kredytów, a kwestia kredytowania zostanie rozwiązana, gdy ten system zostanie utworzony. Myłowanow zauważył, że pozwoli to rolnikom konkurować na równych warunkach.

„Nie ma potrzeby bać się konkurencji, ponieważ średni i mali rolnicy bardziej kochają ziemię i często są bardziej wydajni. Brakuje finansowania. A reforma zapewni możliwość finansowania” - powiedział.

Doradca szefa KP zwrócił również uwagę, że przy przekazywaniu gruntów od państwa do dyspozycji społeczności terytorialnych eksperci wyrażali obawy o możliwe zagrożenia korupcyjne na szczeblu administracji lokalnych. Myłowanow podkreślił, że powstaną dodatkowe organy nadzorcze, które zapobiegną korupcji. Na przykład zainicjowano utworzenie rady koordynacyjnej do monitorowania reformy.

„Ludzie z Ministerstwa Sprawiedliwości, z Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, z Ministerstwa Polityki Agrarnej, z władz regionalnych i lokalnych będą tam wchodzić, aby wszystko można było bardzo szybko rozważyć. To jest i część spraw związanych z prawem własności. I Ministerstwo Sprawiedliwości na pewno będzie miało departament lub komisję do walki z „rejderami”, która będzie to monitorowała. Ale ja myślę, że trzeba to zorganizować bardziej globalnie, przy zaangażowaniu wszystkich zainteresowanych, żeby nie było problemów” - zakończył Myłowanow.

Jak informowaliśmy, dnia 24 maja Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał Ustawę „O zmianie kodeksu rolnego Ukrainy i innych aktów prawnych dotyczących poprawy systemu zarządzania i deregulacji w sferze stosunków ziemskich”, przyjętą przez Radę Najwyższą 28 kwietnia 2021 roku.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-