Kuleba rozmawiał z kanadyjskim ministrem spraw zagranicznych o rozszerzeniu umowy o wolnym handlu

Kuleba rozmawiał z kanadyjskim ministrem spraw zagranicznych o rozszerzeniu umowy o wolnym handlu

Ukrinform
Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Kanady Dmytro Kuleba i Mark Garneau zgodzili się na negocjacje w sprawie rozszerzenia postanowień Umowy o wolnym handlu między Ukrainą a Kanadą o sferę usług i inwestycji.

Jak donosi Ukrinform w odniesieniu do służby prasowej MSZ, rozmawiano o tym podczas pierwszej rozmowy telefonicznej szefów resortów po nominacji Garneau.

Odnotowano, że ministrowie rozmawiali o intensyfikacji interakcji między Ukrainą a Kanadą w sferze politycznej, obronnej, handlowej, inwestycyjnej, migracyjnej oraz w dziedzinie bezpieczeństwa.

„Strony uzgodniły, że w najbliższym czasie rozpoczną negocjacje w sprawie rozszerzenia postanowień Umowy o wolnym handlu między Ukrainą a Kanadą w sferze usług i inwestycji” - czytamy w komunikacie.

Kuleba podziękował za pracę kanadyjskiej misji szkoleniowej UNIFIER na Ukrainie, podając to jako przykład współpracy między bliskimi partnerami.

Poinformował rozmówcę o priorytetach Platformy Krymskiej jako platformy konsolidacji międzynarodowych wysiłków zmierzających do deokupacji Krymu i zaprosił stronę kanadyjską do wzięcia udziału w jej inauguracyjnym szczycie w tym roku.

Ministrowie z zadowoleniem przyjęli powołanie ukraińsko-kanadyjskiej grupy roboczej ds. mobilności w celu wzmocnienia stosunków międzyludzkich. Szef MSZ Ukrainy zaproponował, żeby pierwsze posiedzenie odbyło się w przyszłym miesiącu i potwierdził zainteresowanie strony ukraińskiej zawarciem dwustronnego porozumienia o wymianie młodzieżowej.

Ministrowie szczególną uwagę zwrócili na temat przeciwdziałania pandemii COVID-19 i szczepień ludności.

Dmytro Kuleba i Mark Garneau podkreślili znaczenie koordynacji dalszych działań i wypracowania wspólnych stanowisk w przygotowaniach do kolejnego etapu negocjacji z Iranem w celu postawienia przed sądem osób odpowiedzialnych za zestrzelenie Lotu PS752 i uzyskania sprawiedliwości dla ofiar tragedii i ich krewnych.

Mark Garneau zapewnił, że Kanada będzie nadal konsekwentnie wspierać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Podsumowując, rozmówcy potwierdzili wzajemne zaproszenia dla odbycia wizyt roboczych po normalizacji sytuacji epidemicznej.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-