Ukraina będzie dążyć do „przemysłowego ruchu bezwizowego” z UE - Zełenski

Ukraina będzie dążyć do „przemysłowego ruchu bezwizowego” z UE - Zełenski

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że delegacja ukraińska przedstawiła na szczycie w Brukseli wizję aktualizacji Umowy Stowarzyszeniowej w dziedzinie handlu i interakcji sektorowych.

Informuje o tym strona internetowa głowy państwa, donosi Ukrinform.

„Podczas szczytu dużo uwagi poświęciliśmy realizacji Umowy Stowarzyszeniowej. Uzgodniliśmy, że maksymalnie wykorzystamy jej mechanizmy, aby dalej rozwijać nasze stosunki handlowe i pogłębiać integrację gospodarczą między Ukrainą a Unią Europejską. Jednocześnie nasza delegacja przedstawiła swoją wizję aktualizacji Umowy Stowarzyszeniowej w dziedzinie handlu i interakcji sektorowych” - zaznaczył Prezydent.

Według niego jednym z kluczowych rezultatów szczytu było porozumienie o rozpoczęciu w 2021 roku wspólnej oceny realizacji celów Układu Stowarzyszeniowego. „Omówiliśmy merytorycznie pogłębianie integracji sektorowej. Celem naszych rozmów jest integracja z jednolitym rynkiem cyfrowym UE, rynkami energetycznymi Ukrainy i Unii Europejskiej, współdziałanie w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu”- powiedział Zełenski.

Głowa państwa ogłosił zamiar osiągnięcia porozumienia w sprawie „przemysłowego ruchu bezwizowego”: „Misja ekspercka UE już rozpoczęła pracę, która oceni gotowość Ukrainy do zawarcia umowy o ocenie zgodności i dopuszczalności wyrobów przemysłowych”.

Zdaniem głowy państwa omówiono warunki podpisania umowy o wspólnej przestrzeni lotniczej. „Zapewniono nas, że wszystkie kwestie techniczne zostaną rozwiązane bezbłędnie, a umowa zostanie podpisana tak szybko, jak to możliwe” - powiedział Prezydent.

Jego zdaniem obecny szczyt Ukraina - UE pokazał głęboki poziom dwustronnego partnerstwa i jedności stanowisk we wszystkich fundamentalnych kwestiach.

Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zauważył, że Układ Stowarzyszeniowy ma na celu stworzenie Ukrainie warunków do stopniowej integracji z wewnętrznym rynkiem europejskim. „To najbardziej ambitna umowa, jaką Unia Europejska zawarła z jakimkolwiek krajem” - powiedział, podkreślając, że UE zamierza pogłębiać współpracę z Ukrainą w obszarach IT i zielonej energetyce.

Jak podawał Ukrinform, 6 października w Brukseli odbył się 22 szczyt Ukraina - UE, podczas którego strony podpisały 6 umów finansowych na łączną kwotę prawie 400 mln euro.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-