Podwyższenie płacy minimalnej w 2021 roku: Ministerstwo Finansów nie jest jeszcze gotowe do oceny wpływu na gospodarkę

Podwyższenie płacy minimalnej w 2021 roku: Ministerstwo Finansów nie jest jeszcze gotowe do oceny wpływu na gospodarkę

Ukrinform
Ministerstwo Finansów nie może jeszcze ocenić wpływu na gospodarkę podniesienia płacy minimalnej w 2021 roku do 6000-6500.

Minister finansów Serhij Marczenko powiedział to w wywiadzie dla zn.ua.

„Odnośnie tego roku: obliczono wzrost płacy minimalnej i jesteśmy gotowi podnieść ją do 5000 hrywien. Są do tego możliwości i jest to celowe. To pozwoli nam częściowo pokryć deficyt funduszu emerytalnego i przyspieszyć pewne procesy w gospodarce. 5000 hrywien to dla nas wykonalne. A co do 6000-6500 w 2021 roku, to już zostały wytyczone zadania i już teraz szukamy zasobu na jego realizację przy formułowaniu budżetu na 2021 roku. I budujemy makroprognozę uwzględniającą fakt, że musimy podnieść płacę minimalną do 6000-6500 hrywien. Oczywiście wpłynie to na dynamikę gospodarczą, fundusz płac, inflację. Ale dziś nie mogę ocenić skutków tego kroku”- powiedział Marczenko.

Zaznaczył, że z punktu widzenia salda budżetowego budżety lokalne otrzymują świadczenia (ponieważ zdeponowana jest w nich większość podatku dochodowego od osób fizycznych) oraz Fundusz Emerytalny, a budżet państwa skorzysta tylko częściowo, bo sfera budżetowa znacznie się powiększy. A następne pytanie brzmi, jak to zrealizujemy?

„W jakim stopniu podniesiemy pierwszą kategorię taryfową? Dosłownie w zeszłym tygodniu toczyła się dyskusja na temat wskaźników makro, odnośnie skali taryfowej. Dlatego wciąż liczymy i analizujemy” - zaznaczył minister finansów.

Jak podał Ukrinform, płaca minimalna na Ukrainie planowana od września tego roku to 5000 hrywien, a od 1 stycznia 2021 to ma być 6000 hrywien, i od 1 lipca przyszłego roku ma wynieść 6500 hrywien.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-