Polska pozwoliła ukraińskim pracownikom na pracę w sektorze rolnym podczas okresu obserwacji

Polska pozwoliła ukraińskim pracownikom na pracę w sektorze rolnym podczas okresu obserwacji

Ukrinform
Cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski do pracy w sektorze rolnym spoza wschodniej granicy, w szczególności z Ukrainy, będą mogli pracować od pierwszego dnia po przyjeździe, tj. podczas obowiązkowego 14-dniowego okresu obserwacji – powiedział podczas konferencji prasowej Minister Rolnictwa RP Krzysztof Ardanowski, informuje Dziennik.pl.

„Minister dodał, że wprowadzono istotne ułatwienia dla pracowników zza wschodniej granicy. Zaznaczył też, że cudzoziemcy, którzy docierają do gospodarstw rolniczych, mogą podczas kwarantanny wykonywać pracę od pierwszego dnia pobytu, czego nie ma w innych branżach” - napisano.

Minister zauważył, że brak pracowników sezonowych ze Wschodu z powodu pandemii koronawirusa stanowi problem w wielu krajach Europy Zachodniej.

Ardanowski dodał, że opracowano specjalne procedury sanitarne dla pracowników przybywających do Polski. Jak powiedział, nowo przybyli pracownicy sezonowi zostaną przetestowani pod kątem obecności koronawirusa, a zapłacą za to rolnicy. Jednocześnie z budżetu państwa zostaną wydzielone środki na pokrycie wcześniej przeprowadzonych testów dla cudzoziemców.

Ardanowski wezwał także obywateli polskich , którzy obecnie nie mają pracy, do rozważenia zatrudnienia w gospodarstwach rolnych. Zauważył, że będzie to „element solidarności z rolnikami”, którzy muszą zebrać plony na czas.

Niedawno, w wywiadzie dla Ukrinform, prezes Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw Polski, Andrzej Gajowniczek, stwierdził, że sektor rolnictwa w kraju potrzebuje teraz „setek tysięcy” sezonowych pracowników z Ukrainy.

av

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-