Nord Stream 2. Energia jako narzędzie szantażu

Nord Stream 2. Energia jako narzędzie szantażu

Ukrinform
Eksperci przeanalizowali rolę rosyjskich mediów w rozpowszechnianiu dezinformacji na temat NS2

Możemy lepiej zrozumieć rolę Nord Stream 2 dla Rosji, patrząc na oficjalne rosyjskie kanały, które służą Kremlowi do rozpowszechniania dezinformacji i propagandy państwowej wśród rosyjskich obywateli, a także europejskich odbiorców.

Z tego powodu Ukraińskie Kryzysowe Centrum Medialne wraz z European Values Centre for Security Policyprzygotowało wideo i infografikę wyjaśniającą, w jaki sposób rosyjskie media państwowe przedstawiają Nord Stream 2 i jakie zagrożenia stoją za tym projektem.

„Projekt gazociągu Nord Stream 2 jest narzędziem lobbingowym dla rosyjskiego rządu, który wykorzystuje go dla otrzymywania funduszy. Najnowsza historia tylko potwierdza, że ​​Kreml wykorzystuje energię jako narzędzie szantażu”, twierdzą autorzy analizy.

Ich teza jest taka, że ​​pomimo twierdzeń rosyjskich polityków, że Nord Stream 2 jest projektem czysto ekonomicznym, korzystnym dla wszystkich uczestników i nie stanowi żadnego zagrożenia politycznego, w rzeczywistości, jeśli zostanie uruchomiony, Kreml uzyska większą kontrolę nad niemiecką gospodarką . Zwraca się uwagę na fakt, że w 2015 roku Niemcy zakupiły 35% gazu z Rosji, w następnym roku rząd przestał publikować dane dotyczące importu surowców energetycznych.

„Rosja od dawna próbuje podważyć jedność UE, w której Niemcy odgrywają kluczową rolę, a projekt Nord Stream 2 pod tym względem się rozwija”, mówi nota wyjaśniająca, którą dysponuje Ukrinform.

„Rosyjskie media i urzędnicy twierdzą, że Nord Stream 2 to bezpieczna inicjatywa biznesowa, podczas gdy nie jest ani bezpieczna, ani czysto ekonomiczna. Jest potężną dźwignią polityczną, która może podważyć bezpieczeństwo energetyczne Europy”, powiedziała Aleksandra Ciechanowska, starszy analityk w grupie analitycznej Hybrid Warfare, UCMC.

„System bezpieczeństwa zbiorowego, który był priorytetem przez wiele lat po II wojnie światowej, jest dziś zagrożony. Projekt Nord Stream 2 jest niebezpieczny nie tylko dla Ukrainy czy Polski. Chodzi o bezpieczeństwo całej Europy. Bezpieczeństwo energetyczne, ekonomiczne i wreszcie fizyczne. Formuła „business as usual” może przynosić krótkoterminowe dywidendy, ale z czasem cały region poniesie straty”, mówi Lubow Cybulska, szefowa Hybrid Warfare Analytical Group.

Rosyjskie media aktywnie promują ideę, że Amerykanie są głównymi przeciwnikami projektu - ze względu na ich zainteresowanie eksportem własnego skroplonego gazu do Europy, stale koncentrują się na wsparciu projektu ze strony wielu zachodnich polityków, ze szczególnym naciskiem na niemieckich polityków.

Ale dla krajowego konsumenta wiadomości niektórzy nawet nie ukrywają prawdziwych celów, do których dąży Kreml, i konsekwencji, jakie będzie to miało - „zmiażdżyć” Ukrainę. A Kreml jest zdeterminowany, aby zakończyć projekt za wszelką cenę.

Głównym celem materiałów przygotowanych przez Ukraińskie Kryzysowe Centrum Medialne wraz z European Values Centre for Security Policy jest nie tylko dzielenie się swoimi odkryciami z ogółem społeczeństwa, ale także zapewnienie liderom i decydentom lepszego i kompleksowego zrozumienia tego, jak Zachód przedstawiany jest przez rosyjskie kanały państwowe.

Olga Tanasyjczuk. Berlin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-