rosja planuje mobilizować nawet kobiety na okupowanych terytoriach ukraińskich

rosja planuje mobilizować nawet kobiety na okupowanych terytoriach ukraińskich

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Rosja prowadzi tajną mobilizację na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy i nawet kobiety mają być werbowane w szeregi sił zbrojnych federacji rosyjskiej.

Komisarz Praw Człowieka Rady Najwyższej Ukrainy Ludmiła Denisowa poinformowała o tym w Telegramie, donosi Ukrinform.

„W szczególności takie wydarzenia rozpoczęły się na tymczasowo okupowanym Krymie, gdzie wielu obywateli podczas wezwania odmówi walki z armią ukraińską i podda się Siłom Zbrojnym Ukrainy” – wyjaśniła.

Według niej wszyscy mężczyźni w wieku poniżej 60 lat, zarejestrowani w mieście Saki i powiecie sakskim, od 16 maja do 20 maja 2022 r., są wzywani do wojskowego biura rejestracji i rekrutacji na weryfikację danych personalnych.

„Z kolei w ORŁO w ramach mobilizacji okupanci poinformowali kierownictwo przedsiębiorstw o ​​konieczności przeprowadzenia „uzgadniania danych” kobiet w wieku od 18 do 45 lat o specjalnościach: księgowa, kucharka, pielęgniarka, asystentka laboratoryjna, kierowca, sprzątaczka"- powiedziała ukraińska Rzeczniczka Praw Człowieka.

Według Komisarza Rady Najwyższej Ukrainy ds. Praw Człowieka przymusowa mobilizacja jest zabroniona przez międzynarodowe prawo humanitarne, a art. 51 IV Konwencji Genewskiej o ochronie ludności cywilnej w czasie wojny zakazuje zaborczemu państwu zmuszania osób chronionych, tj. tych, które są pod władzą okupanta lub państwa inwazyjnego, aby służyć w jego siłach zbrojnych lub pomocniczych.

„Apeluję do Komisji ONZ ds. Badania Naruszeń Praw Człowieka podczas rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę, aby wzięła pod uwagę fakt łamania praw człowieka na Ukrainie przez federację rosyjską” – wyjaśnił Denisowa.

Jak informowaliśmy, 24 lutego rosyjski prezydent putin zapowiedział inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Wojska rosyjskie niszczą obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając zmasowany ostrzał osiedli ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych. Siły Zbrojne Ukrainy, Gwardia Narodowa, Wojska Obrony Terytorialnej i cały naród ukraiński stawiają bohaterski opór wojskom rosyjskim i zadają im ciężkie straty.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-