30 lat Sił Zbrojnych - na straży wolności i niepodległości

30 lat Sił Zbrojnych - na straży wolności i niepodległości

zdjęcie
Ukrinform
W tym roku przypada 30. rocznica powstania Sił Zbrojnych Ukrainy. Właśnie tego dnia w 1991 roku parlament uchwalił Ustawę o Siłach Zbrojnych Ukrainy.

Współczesna armia ukraińska przeszła drogę od rujnowania przez ponad 20 lat do przywracania zdolności bojowych w obliczu zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej.

Punktem zwrotnym były wydarzenia lat 2013-2014: rewolucja godności, okupacja Krymu i części Donbasu.

Mimo całkowitej ruiny wojska ukraińskie wojsko zdołało obronić niepodległość ojczyzny. I już ósmy rok z rzędu odstraszają zbrojną agresję na Ukrainę i odpierają ataki okupantów.

W ciągu kilku lat ukraińskie siły zbrojne zostały radykalnie zreformowane, zwiększyły liczebność i zdolności bojowe oraz zbliżyły strukturę i standardy do standardów NATO.

Broń Ukrainy i jej suwerenności, integralności terytorialnej i nienaruszalności pięciu głównych rodzajów wojsk i sił: lądowych, powietrznych, morskich, szturmowych Sił Zbrojnych i Sił Specjalnych Operacji (SSO).

SSO - jeden z najmłodszych oddziałów żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Pojawili się dopiero 5 stycznia 2016 roku. Są to specjalnie przeszkolone jednostki przeznaczone do wykonywania specjalnych misji wywiadowczych, a także najbardziej skomplikowanych i niebezpiecznych operacji wojskowych oraz innych zadań.

Dziś armia ukraińska jest jedną z 30 najsilniejszych na świecie. Według Global Firepower Ukraina w 2021 r. zajęła 25. miejsce na 138 krajów w corocznym rankingu armii świata, tradycyjnie tworzonym przez tę firmę.

Według tych danych siły bojowej Siły Zbrojne znajdują się między Wietnamem a Tajlandią. Pierwsze miejsce w rankingu zajmują Stany Zjednoczone. Drugim jest Federacja Rosyjska, która w 2014 roku dokonała zbrojnej agresji na Ukrainę i zajęła część jej terytorium, a także zamieszała się w zbrodnie wojenne. Chiny zamykają pierwszą trójkę.

Ukraina oficjalnie ogłosiła zamiar przystąpienia do NATO – uzyskanie pełnego członkostwa w NATO jest wpisane na listę narodowych priorytetów i zapisane w Konstytucji. Ukraina jest członkiem Partnerstwa dla Pokoju NATO. W kraju regularnie odbywają się ukraińsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe Rapid Trident z udziałem żołnierzy NATO. Ich celem jest przygotowanie do wspólnych działań w ramach wielonarodowych sił podczas operacji koalicyjnych.

W tym roku na Morzu Czarnym odbyły się największe międzynarodowe ćwiczenia wojskowe od ponad 20 lat, Sea Breeze 2021. Uczestniczyły w nich 32 okręty wojenne, 40 samolotów i 5000 personelu z 17 państw członkowskich NATO i sojuszników. W ćwiczeniach wzięło udział ponad 20 statków i łodzi, 17 samolotów, dziesiątki uzbrojenia i sprzętu wojskowego z Ukrainy.

Zgodnie z zasadami i podejściem NATO kobiety mają teraz możliwość służenia w armii ukraińskiej na równi z mężczyznami.

Obecnie stanowią prawie jedną czwartą ogólnej liczby Sił Zbrojnych Ukrainy. Jest to jedna z najwyższych liczb kobiet służących w wojsku w stosunku do całkowitej liczebności Sił Zbrojnych w porównaniu z wieloma armiami na całym świecie.

Ukrainki mogą służyć na większości stanowisk wojskowych w Siłach Zbrojnych. Wśród naszych żołnierek są czołgiści, snajperzy, artylerzyści, zwiadowcy, dowódcy kompanii i dowódcy plutonu.

Od początku rosyjskiej agresji w 2014 roku na linii frontu wraz z bojownikami stanęli księża różnych wyznań ukraińskich. Tak rozpoczęła się nowa historia duszpasterstwa wojskowego na Ukrainie.

Według stanu na koniec listopada br. w Siłach Zbrojnych Ukrainy oficjalnie pracuje 102 kapelanów. Ich wiek wynosi od 30 do 73 lat. Niedawno Rada Najwyższa uchwaliła ustawę o służbie duszpasterstwa wojskowego, która określiła status kapelanów wojskowych jako żołnierzy i określiła ich obowiązki i wymagania funkcjonalne.

Ukraina wzmacnia swoje zdolności obronne poprzez modernizację uzbrojenia, a sprzęt wojskowy krajowych firm zbrojeniowych jest aktywnie wykorzystywany.

Wśród nowości ukraińskiego przemysłu obronnego znajdują się zmodernizowane transportery opancerzone, czołgi i nowoczesne systemy rakietowe własnej konstrukcji. Najnowszym czołgiem Sił Zbrojnych jest ukraiński Oplot, ważący ponad 50 ton.

Ukraina wyrobiła sobie także markę na międzynarodowej arenie pokoju i bezpieczeństwa na świecie, rozpoczynając w 1992 roku działania pokojowe.

Historia udziału Sił Zbrojnych Ukrainy w międzynarodowych operacjach pokojowych i bezpieczeństwa obejmuje ponad 45 000 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy wzięli udział w ponad 27 międzynarodowych operacjach pokojowych i bezpieczeństwa w różnych regionach świata: w państwach byłej Jugosławii, na kontynencie afrykańskim (Angola, Sierra Leone, Sudan, Liberia i Wybrzeże Kości Słoniowej), na Bliskim Wschodzie (Liban, Tadżykistan, Kuwejt, Irak) i innych krajach świata.

Na obecnym etapie Siły Zbrojne Ukrainy nadal wykonują zadania w międzynarodowych operacjach pokojowych, wnosząc znaczący wkład w budowanie pokoju na świecie.

O ile do 2014 roku Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy był świętem wyłącznie zawodowym, to teraz obchodzony jest przez wszystkich, którzy dbają o niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy.

To święto ukraińskiej wolności i silnej woli, zdolności do odparcia wroga mimo wszelkich przeszkód. W końcu taką właśnie zdolność demonstrowały ukraińskie siły zbrojne od początku potężnej rosyjskiej agresji na wschodzie.

Ten dzień upamiętnia także bohaterskie bitwy wojsk ukraińskich, z których tysiące nie wróciły żywe.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-