Okupanci wczoraj na Wschodzie 8 razy złamali zawieszenia broni – ostrzelano budynki cywilne z przeciwpancernych systemów rakietowych

Okupanci wczoraj na Wschodzie 8 razy złamali zawieszenia broni – ostrzelano budynki cywilne z przeciwpancernych systemów rakietowych

Ukrinform
W poniedziałek rosyjscy okupanci użyli systemu rakiet przeciwpancernych przeciwko ludności cywilnej na Wschodzie - informuje centrum prasowe sztabu Operacji Sił Połączonych na Facebooku, donosi Ukrinform.

Pozycje ukraińskie zostały ostrzelane w okolicy miejscowości Szumy, gdzie od połowy maja istnieją gwarancje bezpieczeństwa na prace remontowo-restauratorskie po obu stronach linii demarkacyjnej.

Według sztabu OSP takie działania okupantów mają na celu sprowokowanie Sił Zbrojnych Ukrainy do otwarcia ognia w celu dalszych zarzutów łamania zawieszenia broni na obszarze, na którym istnieją lustrzane gwarancje bezpiecznego wykonywania pracy.

W wyniku ostrzału jeden z pocisków trafił w garaż, a drugi - w dom w miejscowości Piwnicz.

Oznakowanie szczątków pocisków wskazuje, że jest to amunicja rosyjska i potwierdza bezpośredni udział Federacji Rosyjskiej w rozwiązywaniu agresji i popełnianiu zbrodni przeciwko ludzkości na Ukrainie.

Przedstawiciele OBWE zostali poinformowani o naruszeniu zawieszenia broni za pośrednictwem ukraińskiego Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni.

24 maja w strefie Operacji Sił Połączonych odnotowano 8 naruszeń zawieszenia broni przez okupantów.

Pozycje ukraińskie zostały ostrzelane:

w pobliżu miejscowości Awdijwka – z moździerzy kalibru 120 mm,

w pobliżu miejscowości Newelske – z moździerzy kalibru 120 mm,

z podwieszanych granatników,

w pobliżu miejscowości Wodjane – z ręcznych i podwieszanych przeciwpancernych granatników,

w pobliżu miejscowości Pawłopil – z automatycznych granatników i z ciężkich karabinów maszynowych,

w pobliżu miejscowości Piwdenne – z automatycznych granatników i z ciężkich karabinów maszynowych,

w pobliżu miejscowości Pisky – z broni strzeleckiej.

Wśród ukraińskich żołnierzy nie odnotowano strat.

Ukraińscy żołnierze odpowiedzieli ostrzałem na naruszenia sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Od początku bieżącego dnia, rosyjskie siły okupacyjne nie złamały zawieszenia broni.

„Sytuacja w rejonie Operacji Sił Połączonych jest nadal kontrolowana przez żołnierzy ukraińskich" - poinformował sztab OSP

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-