Krywonos opowiedział o operacji zwrotu Krymu, którą udaremnił zdrajca

Krywonos opowiedział o operacji zwrotu Krymu, którą udaremnił zdrajca

wideo
Ukrinform
Sztab Generalny Sił Zbrojnych przygotowywał się do tajnej operacji zwrotu Krymu, podczas której planowano przerzucić na półwysep najbardziej zdolne jednostki powietrznodesantowe - powiedział były zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, a w 2014 roku szef Departamentu Operacji Specjalnych Sztabu Generalnego Serhij Krywonos w filmie dziennikarzy „Krym.Realii”, donosi Ukrinform.

„Siły Zbrojne rozważały możliwość zajęcia naszych terytoriów. I wiele jednostek wojskowych było zorientowanych na działanie zgodnie z tym planem w celu odparcia ewentualnych prób zdobycia terytoriów. Wśród nich są jednostki powietrzno-desantowe: 25 brygada powietrzno-desantowa i 79 brygada lotnictwa. Mieli wkroczyć na Krym, zająć pozycje i wzmocnić te ugrupowania na Krymie, które były wówczas w Siłach Zbrojnych Ukrainy” - powiedział Krywonos.

W Sztabie Generalnym opracowano trzystopniowy plan. W tym czasie na ćwiczeniach na Krymie przebywała już kompania 25. Brygady Powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Operację utrudniał fakt, że 36. Brygada z Perevalnego, jedna z najzdolniejszych ukraińskich jednostek na Krymie, została przekazana Rosjanom przez jej dowódcę Serhija Storożenkę.

Przypomnijmy, terytorium ukraińskiego Krymu zostało zajęte i zaanektowane przez Rosję w 2014 roku. Następnie na Rosję nałożono międzynarodowe sankcje. Prawo międzynarodowe nie uznaje aneksji półwyspu.

Rada Najwyższa Ukrainy oficjalnie ogłosiła datę rozpoczęcia tymczasowej okupacji Krymu i Sewastopola przez Rosję 20 lutego 2014 roku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-