NATO wzmocni współpracę na Morzu Czarnym z Ukrainą i Gruzją - Stoltenberg

NATO wzmocni współpracę na Morzu Czarnym z Ukrainą i Gruzją - Stoltenberg

Ukrinform
Sojusznicy z Sojuszu Północnoatlantyckiego zamierzają w środę omówić tematy politycznej i praktycznej współpracy z partnerami w regionie Morza Czarnego z udziałem ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Gruzji.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział to na konferencji prasowej w poniedziałek, podał korespondent Ukrinformu.

„Region Morza Czarnego ma strategiczne znaczenie dla NATO i wszystkich sojuszników. Trzej sojusznicy - Turcja, Bułgaria i Rumunia - to kraje nadmorskie. Ściśle współpracujemy z naszymi partnerami, których bardzo cenimy, z Gruzją i Ukrainą. Dlatego NATO zachowuje znaczącą obecność w regionie Morza Czarnego i będzie ściśle współpracować z Ukrainą i Gruzją” - powiedział Stoltenberg.

Podkreślił, że Rosja nadal narusza integralność terytorialną i suwerenność tych dwóch krajów. NATO reaguje na zachowania Federacji Rosyjskiej, która w szczególności nadal aktywnie militaryzuje okupowany Półwysep Krymski, zwiększając polityczne i praktyczne wsparcie dla Ukrainy i Gruzji, aby wspólnie przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa w całym regionie Morza Czarnego.

„O tym, jak wspólnie będziemy rozwiązywać te problemy, porozmawiamy w środę, kiedy spotkamy się z ministrami spraw zagranicznych obu krajów partnerskich” - dodał sekretarz generalny NATO.

Posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej (NAC) na szczeblu ministrów spraw zagranicznych odbędzie się w formie telekonferencji w dniach 1-2 grudnia 2020 roku.

Jak podawał Ukrinform, w październiku pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa podczas spotkania z przedstawicielami Sojuszu zwróciła uwagę na to, że Ukraina opowiada się za stałą obecnością NATO na Morzu Czarnym.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-