Ukraina przedłożyła sądowi w Hadze dowody rosyjskich zbrodni dokonanych pod Iłowajskiem

Ukraina przedłożyła sądowi w Hadze dowody rosyjskich zbrodni dokonanych pod Iłowajskiem

Ukrinform
Urząd Prokuratora Generalnego Ukrainy przedłożył Prokuraturze Międzynarodowego Trybunału Karnego dowody, że Rosja popełniła zbrodnie wojenne w okolicach Iłowajska w obwodzie donieckim w sierpniu 2014 roku.

Poinformowała o tym służba prasowa Prokuratury Generalnej, podał Ukrinform.

Jak zauważono, Departament Nadzoru nad Postępowaniem Karnym w związku z przestępstwami popełnionymi w kontekście konfliktu zbrojnego, Prokuratura Generalna prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie rozpętania i prowadzenia agresywnej wojny przeciwko Ukrainie przez przedstawicieli władz rosyjskich i sił zbrojnych okupującego kraju, w wyniku których doszło do śmierci ludzi i innch poważnych zajść. W ramach tego postępowania karnego badane są okoliczności tragedii w Iłowajsku oraz przyczyny i konsekwencje tych wydarzeń.

„Zgodnie z wnioskami biegłych i szeregiem innych uzyskanych dowodów jedynym czynnikiem, który doprowadził do tragicznych wydarzeń w okolicy Iłowajska, była agresja zbrojna sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W nocy z 23 na 24 sierpnia 2014 roku miała miejsce największa bezpośrednia inwazja sił zbrojnych państwa agresora na terytorium Ukrainy i ich dalsze zbrodnie wojenne. Siły Zbrojne RF składały się wówczas z dziewięciu batalionowo-taktycznych grup: 3500 żołnierzy, do 60 czołgów, do 320 BMD (BMP), do 60 dział, do 45 moździerzy i 5 przeciwpancernych systemów rakietowych" - podkreślono w Urzędzie Prokuratora Generalnego.

Zwraca się uwagę, że zgodnie z ustalonymi danymi krytyczny stosunek sił zbrojnych Ukrainy w rejonie miasta Iłowajska do jednostek Sił Zbrojnych Rosji i przedstawicieli nielegalnych formacji zbrojnych kontrolowanych przez Federację Rosyjską wynosił: żołnierze - 1 do 18; czołgi - 1 do 11; pojazdy opancerzone - 1 do 16; artyleria - 1 do 15; „Grady” - 1 do 24.

Według OGP, już w dniach 24 - 25 sierpnia bataliony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy „Dniepr-1”, „Mirotworec”, „Świtaź”, „Cherson”, „Iwano-Frankiwsk”, Gwardii Narodowej „Donbas” i siły sektora „B” zostały otoczone przez wroga. W dniach 26-28 sierpnia rozpoczęły się negocjacje pomiędzy kierownictwem ATO a Sztabem Generalnym Sił Zbrojnych FR w sprawie zapewnienia gwarancji bezpiecznych korytarzy humanitarnych dla wyjścia z okrążenia Sił Zbrojnych Ukrainy i innych formacji wojskowych Ukrainy po uzgodnionych trasach.

Jednak 29 sierpnia 2014 roku na bezpośrednie polecenie i rozkaz dowództwa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR, z naruszeniem wymagań artykułu 37 Protokołu Dodatkowego do Konwencji Genewskiej z 1949 roku, rosyjscy żołnierze ostrzelali z bliskiej odległości z ciężkiej broni konwoje ukraińskiej armii (wraz z odziałami ukraińskimi przebywało trzech schwytanych rosyjskich spadochroniarzy), podczas wyjścia żołnierzy Sił Operacji Antyterrorystycznej w rejonie miejscowości Starobeszewo, Czumaki, Nowodworskie, Agronomiczeskie, Mnogopole, Czerwonoselske, Osykowo, Nowokaterynywka, w obwodzie donieckim.

Ponadto, we wskazanym czasie i miejscu, na bezpośrednie polecenie i rozkaz dowództwa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR, rosyjscy żołnierze i kontrolowane przez nich nieregularne nielegalne grupy zbrojne dokonywały mordów na rannych żołnierzach ukraińskich, którzy nie stawiali oporu w wyniku odniesionych ran.

„W ten sposób dokonano perfidnego zabójstwa 366 ukraińskich żołnierzy, 429 zostało rannych o różnym stopniu ciężkości, 300 zostało wziętych do niewoli” - podała Prokuratura Generalna.

Jednocześnie poinformowano, że według wyników śledztwa w sprawie agresywnej wojny Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie ściganych jest obecnie 110 osób, w tym 68 obywateli Federacji Rosyjskiej, wśód których 21to wysocy urzędnicy państwowi. Wskazane osoby są poszukiwane.

Do sądu skierowano 48 aktów oskarżenia przeciwko 51 osobom. 35 osób skazanych zostało już wyrokami ukraińskich sądów, w tym 13 obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym 3 żołnierzy Sił Zbrojnych FR.

„Informacje o zebranych dowodach popełnienia zbrodni wojennych, w tym zdradzieckiego lubójstwa ukraińskiej armii w rejonie Iłowajska, zostały przekazane do Biura Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w celu rozwiązania kwestii wszczęcia postępowania karnego” - czytamy w komunikacie.

Jak wspomniano, śledczy z Głównego Wydziału Śledczego SBU nadal zbierają dowody i identyfikują wszystkich sprawców.

Jak informowaliśmy, dnia 29 sierpnia Ukraina będzie obchodzić Dzień Pamięci o poległych w walce o niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną państwa.

Termin ten zbiega się w czasie z dniem największych strat armii ukraińskiej w Donbasie - dniem wyjścia z okrążenia w Iłowajsku - 29 sierpnia 2014 roku.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-