Zełenski spodziewa się podpisania porozumienia o zawieszeniu broni w Donbasie w czasie „Normandii”

Zełenski spodziewa się podpisania porozumienia o zawieszeniu broni w Donbasie w czasie „Normandii”

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski spodziewa się, że na spotkaniu w Berlinie przywódcy państw Normandzkiej Czwórki podpiszą porozumienie o całkowitym zawieszeniu broni w Donbasie.

Jak podaje Ukrinform, szef państwa napisał o tym na Facebooku, gdzie podzielił się wrażeniami z dwudniowego pobytu w Donbasie.

„Dalej - znowu trudne negocjacje. Normandia jest punktem wyjścia, który pozwala nam przywrócić cywilizację na naszym od dawna cierpiącym terytorium. Tam, gdzie działa prawo. Tam, gdzie przestrzegane są prawa człowieka. Normandia to początek wolności Donbasu. A to początek długiej drogi. Następnym przystankiem jest Berlin, gdzie podpiszemy pośrednie sukcesy zawieszenia broni i ruszymy dalej. Aby ostatecznie zamknąć sprawę wojenną. I zrobimy wszystko, żeby tak się stało. I zrobimy to przejrzyście, otwarcie. A jeśli coś pójdzie nie tak, to wtedy każdy zrozumie, co poszło nie tak i dlaczego. I kto będzie za to odpowiedzialny” - podkreślił Zełenski.

Zauważył, że „Donbas jest dziś przede wszystkim w wojnie”.

„Niestety nadal mamy ją w naszym domu. Ale jeśli nie podejmiemy starań, nigdzie ona nie zniknie. Normandia dała nam ogromny impuls do wypracowania logistyki pokoju. Mińsk wypracowuje zasady i umożliwia przeprowadzenie niezwykle trudnych dyskusji na trudne zagadnienia. A jedenaście dni rozejmu dowodzi: jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie i wytrwale, to na pewno będzie szansa. Już jest” - zaznaczył Prezydent.

Według niego, podczas dwudniowej wycieczki do Donbasu „dużo słuchał, zadawał trudne pytania, patrzył w oczy różnym ludziom”.

„To nie jest moja pierwsza podróż do strefy OSP. I za każdym razem jestem przekonany, że mamy profesjonalną i potężną armię, a już mamy super zespół negocjatorów, którzy będą w stanie zbudować trwałą strukturę pokojową na naszych warunkach” - powiedział Prezydent.

Ponadto Zełenski powiedział, że rozmawiał z żołnierzami na linii frontu, monitorował sytuację.

„W ciągu dwóch dni przejechałem 100 kilometrów wzdłuż linii demarkacyjnej. Jeśli chcesz sprawdzić rozejm - idź i sam to kontroluj. Wierzę przede wszystkim żołnierzom z linii frontu, którzy mogą porównać sytuację: jak wyglądała wojna w zeszłym roku, jaka była w pierwszej połowie 2020 roku i tak jak jest teraz. Jeden z żołnierzy przyznał, że rozejm jest dla niego „dziwny”. Nie jeden, nie dwa dni spokoju. Mimo drobnych prowokacji możemy powiedzieć, że jesteśmy w stanie wywiązać się ze swojej części niezwykle skomplikowanych umów. Oczywiste jest, że nasze wojsko doskonale i profesjonalnie ocenia wszystkie możliwe zagrożenia. Ale druga strona musi wreszcie zrozumieć wartość pokoju. A także ściśle przestrzegać zawieszenia broni” - powiedział Zełenski.

Jak informowaliśmy, od dnia 27 lipca w Donbasie zaczęło obowiązywać pełne i kompleksowe zawieszenie broni, które zostało uzgodnione na posiedzeniu Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

Zełenski zaznaczył, że porozumienie o zawieszeniu broni powinno zostać podpisane przez przywódców Czwórki Normandzkiej - Ukrainę, Francję, Niemcy i Rosję, co podniesie jej status i zwiększy szanse dotrzymania osiągniętych porozumień.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-