Rosja użyła ponad 70 rakiet, prawie 1500 dronów i 1170 pocisków manewrujących przeciwko Ukrainie w ciągu tygodnia - Zełenski

Rosja użyła ponad 70 rakiet, prawie 1500 dronów i 1170 pocisków manewrujących przeciwko Ukrainie w ciągu tygodnia - Zełenski

wideo
Ukrinform
Federacja Rosyjska użyła w tym tygodniu przeciwko Ukrainie ponad 70 pocisków, prawie 1500 dronów uderzeniowych i 1170 bomb kierowanych.

Jak podaje Ukrinform, prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował o tym na  Facebooku.

„Prawie każdej nocy Rosja atakuje nasz naród różnymi rodzajami broni. Od wieczora dochodzi do ataków na nasze społeczności – w obwodach dnieprowskim, zaporoskim, charkowskim, czernihowskim i odeskim. Niestety, są zabici i ranni. Składam kondolencje wszystkim, którzy stracili bliskich w wyniku tych ataków” – zaznaczył głowa państwa.

Według prezydenta, Rosjanie użyli prawie 1500 dronów szturmowych, 1170 kierowanych bomb lotniczych i ponad 70 pocisków rakietowych różnego typu do ataków na życie na Ukrainie tylko w tym tygodniu. Doszło do ataków na budynki mieszkalne, infrastrukturę cywilną oraz licznych ataków terrorystycznych na sektor energetyczny.

Głowa państwa podziękował wszystkim osobom, które udzieliły pomocy po rosyjskich atakach.

„Dziękuję wszystkim, którzy pomagają po tych atakach. Naszym ratownikom, którzy zawsze są na miejscu, pracownikom energetyki, lekarzom i wszystkim służbom ratunkowym. Naszym ratownikom, którzy zawsze są na miejscu, pracownikom energetyki, lekarzom i wszystkim służbom ratunkowym” – zauważył Zełenski.

Jak podkreślił Prezydent, „oczywiste jest, że Moskwa chce przede wszystkim zaszkodzić naszym ludziom”.

„Dlatego aktywnie pracujemy nad zapewnieniem niezawodnego wsparcia dla naszego sektora energetycznego tej zimy. Zawarliśmy już istotne umowy z naszymi partnerami. Stany Zjednoczone, Norwegia, Niemcy, Holandia, Kanada, Wielka Brytania, Włochy, Japonia, Litwa, Dania, Szwecja, Estonia, Hiszpania oraz Komisja Europejska wspierają nas już wpłatami do Funduszu Wsparcia Energetyki lub dostarczając niezbędny sprzęt. Dziękujemy wszystkim, którzy są z Ukrainą!” – podkreślił szef państwa.

Jak podaje Ukrinform, Siły Obrony Powietrznej zneutralizowały  67 z 79 rosyjskich dronów, a trafienia odnotowano w sześciu lokalizacjach.

Zdjęcie: BP


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2025 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-