
Polska planuje rozpocząć prace ekshumacyjne we Lwowie w drugiej połowie roku
Poinformowała o tym podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego Anna Wróblewska, podaje Ukrinform, powołując się na PAP .
Jak zauważyła Wróblewska, ekshumacje we Lwowie będą możliwe w drugiej połowie roku.
„Zgodę w tej sprawie uzyskał Instytut Pamięci Narodowej (Polski - red.). To oni, we współpracy ze stroną ukraińską, muszą to szczegółowo zaplanować” - powiedziała polski minister.
Według niej, po pracach ekshumacyjnych w Puźnikach trwają obecnie badania laboratoryjne i genetyczne. Jednocześnie Fundacja Polska „Wolność i Demokracja” przygotowuje nowe wnioski dotyczące przeprowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych w Puźnikach i innej lokalizacji.
Jak podała agencja, Ukraina wyraziła zgodę na przeprowadzenie przez stronę polską prac ekshumacyjnych na terenie dawnej wsi Zboisk (obecnie w granicach Lwowa) poległych w 1939 r. polskich żołnierzy.
Prace ekshumacyjne rozpoczęły się 24 kwietnia w Puźnikach w obwodzie tarnopolskim. W wykopaliskach brali udział ukraińscy i polscy specjaliści.
Ukraińsko-polska ekspedycja odkryła szczątki 42 osób . Zostaną one ponownie pochowane latem we wsi Puźniki.
Badania DNA ekshumowanych szczątków potrwają 2–3 miesiące.