Na Ukrainę przypada 8% całego importu produktów rolnych do UE

Na Ukrainę przypada 8% całego importu produktów rolnych do UE

Ukrinform
Ukraina w dalszym ciągu znajduje się w trójce najbardziej wpływowych eksporterów produktów rolnych do krajów UE, a na Ukrainę przypada 8% całkowitego importu produktów rolnych do Unii Europejskiej.

Jak podaje Ukrinform, wynika to z opublikowanego 28 listopada regularnego raportu Komisji Europejskiej na temat handlu produktami rolnymi w UE według stanu na sierpień 2024 roku.

„Ukraina pozostaje trzecim źródłem importu (rolnego) w UE, z mocą 8,6 miliarda euro (8% importu UE). Import z Ukrainy wzrósł o 619 mln euro w porównaniu do 2023 r. (+8%), głównie za sprawą wyższego importu olejów roślinnych i nasion oleistych” – czytamy w raporcie.

Według skonsolidowanej tabeli, w bezwzględnym wolumenie eksportu produktów rolnych do UE, w okresie styczeń-sierpień 2024 r. Ukraina ustępuje jedynie Brazylii i Wielkiej Brytanii, a wyprzedza takie kraje jak USA, Chiny i Turcja.

Jednocześnie wśród konsumentów europejskich produktów rolnych Ukraina zajmuje 14. miejsce pod względem wolumenu towarów importowanych z UE od stycznia do sierpnia br., ze wskaźnikiem na poziomie 2 miliardów 238 milionów euro (tabela 2). W tym czasie Ukraina sprowadziła z UE produkty rolne o 89 mln euro więcej (+4%) w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku.

Łącznie według stanu na sierpień 2024 r. UE wyeksportowała towary rolne o wartości 18,6 mld euro, czyli o 10% mniej niż w lipcu br., ale o 1% więcej niż w sierpniu 2023 r. W okresie od stycznia do sierpnia łączny wolumen europejskiego eksportu do krajów trzecich wynosi 155,8 mld euro i jest o 2% wyższy niż w roku ubiegłym w tym samym okresie.

Import produktów rolnych do UE w sierpniu spadł o 8% w porównaniu z poprzednim miesiącem, do kwoty 13,4 mld euro, co jednocześnie jest o 7% wyższe niż w sierpniu 2023 roku.

Łączny wolumen importu do UE z krajów trzecich w okresie od stycznia do sierpnia 2024 r. sięgnął 111 mld euro, czyli o 3% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jak podano, Komisja Europejska regularnie monitoruje wskaźniki handlu produktami rolnymi w krajach UE, w tym operacje eksportowe i importowe.

Od 6 czerwca 2024 roku Unia Europejska wprowadziła zaktualizowane „autonomiczne środki handlowe” (ATZ) w handlu z Ukrainą, na mocy których zawieszone zostały na kolejny rok wszelkie cła i kontyngenty na ukraiński eksport na rynek europejski. Jednocześnie zaktualizowany ATZ zawiera zapobiegawcze środki ograniczające w celu ochrony rynku europejskiego. Te dodatkowe zabezpieczenia można zastosować do produktów takich jak jaja kurze, kurczaki, cukier, owies, kukurydza, zboża i miód. Zabezpieczenia stosowane są automatycznie w przypadku, gdy wielkość importu tych towarów osiągnie średnioroczny wolumen importu z Ukrainy do UE w okresie od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2023 r.

Autonomiczne środki handlowe UE wobec Ukrainy weszły w życie 4 czerwca 2022 r., aby wesprzeć ukraińską gospodarkę w kontekście walki kraju z rosyjską agresją.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-