Kijów i Warszawa podpisały porozumienie o bezpieczeństwie

Kijów i Warszawa podpisały porozumienie o bezpieczeństwie

zdjęcie, wideo
Ukrinform
8 lipca w Warszawie Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Prezes Rady Ministrów Donald Tusk podpisali porozumienie o bezpieczeństwie.

Poinformował o tym korespondent Ukrinformu.

Tusk nazwał porozumienie bardzo ważnym dokumentem i przypomniał, że do tej pory 19 państw i UE jako wspólnota podpisały już podobne umowy z Kijowem.

„Podczas przygotowywania dokumentu bardzo ważne było dla nas, aby nie pozostał on jedynie deklaracją dobrej woli. Każde słowo w tym dokumencie jest znaczące i będzie miało praktyczne konsekwencje. Słowa postrzegamy jako wzajemne zobowiązanie, a nie puste obietnice. W najbliższej przyszłości wspólnie z innymi sojusznikami będziemy krok po kroku realizować postanowienia dokumentu” – zapowiedział szef polskiego rządu.

Zaznaczył, że przygotowując umowę strony podeszły realistycznie. Ukraina o tym wie i docenia to – dodał polityk.

Tusk zauważył też, że chodzi o wspólne bezpieczeństwo, bo porażka Ukrainy w wojnie oznaczałaby, że skończyła się źle nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Polski, Europy, całego świata zachodniego.

„Obrona Ukrainy jest obroną całego świata” – podkreślił Tusk. Zapewnił, że Ukraina może liczyć na pełne wsparcie Polski, zwłaszcza na drodze Ukrainy do NATO i UE, nawet jeśli droga ta może być dłuższa, niż sobie tego życzy Ukraina i Polska.

Wideo: Oficjalny kanał Prezydenta Ukrainy – Wołodymyra Zełenskiego

„Jeśli nie będą Państwo czekać na jasną deklarację na szczycie NATO, będziemy w dalszym ciągu zachęcać naszych sojuszników, aby jak najszybciej wkroczyli na drogę do UE i NATO. Temu też ma służyć dokument (porozumienie)” – powiedział Tusk.

Jak informowaliśmy, głowa państwa Zełenski przebywa z wizytą w Warszawie, gdzie w szczególności spotyka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-