Zełenski i Orban uzgodnili otwarcie pierwszej ukraińskiej szkoły na Węgrzech

Zełenski i Orban uzgodnili otwarcie pierwszej ukraińskiej szkoły na Węgrzech

wideo
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Viktor Orban uzgodnili otwarcie pierwszej ukraińskiej szkoły na Węgrzech.

Poinformował o tym Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia dla mediów – podaje korespondent Ukrinform.

„Dziś omawialiśmy z premierem Orbanem wszystkie najbardziej podstawowe kwestie naszych stosunków sąsiedzkich: handel, współpracę transgraniczną, kwestie energetyczne, dzisiaj rozmawialiśmy o sferze humanitarnej, wszystkim, co dotyczy życia naszych obywateli na Ukrainie i Węgrzech. W szczególności rozmawialiśmy o otwarciu pierwszej ukraińskiej szkoły na Węgrzech. Premier zapewnił wsparcie dla takiego projektu. Dziękuję, Viktorze” – zauważył Zełenski.

Jak stwierdził Orban na wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem Ukrainy, Węgry widzą duże szanse na rozwiązanie kwestii dotyczących węgierskiej mniejszości narodowej na Ukrainie i są gotowe sfinansować otwarcie ukraińskiej szkoły na swoim terytorium.

„Węgierska mniejszość narodowa tradycyjnie zamieszkuje terytorium Ukrainy. Mamy nadzieję, że i tutaj problemy zostaną rozwiązane. Widzę ku temu duże szanse” – powiedział Orban.

Odnośnie Ukraińców na Węgrzech zauważył, że w kraju funkcjonuje samorząd mniejszości narodowych, jednak wraz z przybyciem do kraju wielu uchodźców pojawiło się szereg problemów.

„Musimy się nimi zająć. Powinni mieć możliwość pracy, bezpiecznego życia, zapewnienia swoim dzieciom odpowiedniej szkoły... Dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy usłyszałem o inicjatywie pana prezydenta, aby otworzyć ukraińską szkołę na Węgrzech” – powiedział premier.

Stwierdził, że Węgry przejmują finansowanie szkoły z ukraińskim językiem wykładowym i dodał, że „szkół będzie tyle, ile potrzeba”.

Jak informowaliśmy, Viktor Orban przybył 2 lipca z oficjalną wizytą do Kijowa – po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

1 lipca Węgry rozpoczęły prezydencję w UE i przejęły organizację prac Rady UE na kolejne sześć miesięcy.

Wcześniej Węgry wielokrotnie blokowały pomoc wojskową dla Ukrainy ze strony Unii Europejskiej, a także wprowadzenie unijnych sankcji wobec Rosji i rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

Foto: Zoltan Fischer/Biuro Prasowe Premiera Węgier/MTI


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-