Zełenski: Podpisaliśmy najmocniejsze porozumienie z USA od początku naszej niepodległości

Zełenski: Podpisaliśmy najmocniejsze porozumienie z USA od początku naszej niepodległości

Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał porozumienie o bezpieczeństwie między Ukrainą a USA podpisane na marginesie szczytu G7 za historyczne.

Oświadczył to podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem USA Joe Bidenem, przekazuje korespondent Ukrinform.

„Dziś jest naprawdę historyczny dzień. Podpisaliśmy najsilniejsze porozumienie między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi od początku naszej niepodległości. To porozumienie w sprawie bezpieczeństwa, a co za tym idzie, ochrony życia ludzkiego. To porozumienie dotyczy współpracy, a zatem tego, w jaki sposób nasze państwa staną się silniejsze. Jest to porozumienie w sprawie kroków zapewniających trwały pokój, a zatem korzystnych dla wszystkich na świecie. Ponieważ rosyjska wojna z Ukrainą jest naprawdę zagrożeniem globalnym” – podkreślił Zełenski.

Zwracając się do dziennikarzy, wymienił zalety tego dokumentu

Po pierwsze, zdaniem Zełenskiego, porozumienie zawiera bardzo szczegółową część wiążącą, „co oznacza zaufanie do amerykańskiego wsparcia dla niepodległości Ukrainy”.

„Po drugie, zobowiązania Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa opierają się między innymi na stabilności wsparcia bezpieczeństwa i obronności nie tylko w czasie tej wojny, ale także w okresie pokoju, który nadejdzie po wojnie. I z pewnością zapewnimy pokój” – zauważył szef państwa ukraińskiego.

Po trzecie, zdaniem Prezydenta, porozumienie wyraźnie postuluje, że amerykańskie wsparcie dla ukraińskich wysiłków ma na celu zwycięstwo Ukrainy w wojnie.

„Po czwarte. Umowa zawiera również dobre postanowienia dotyczące naszej obronności, szczególnie dotyczące systemów Patriot, a też dostaw eskadr bojowych na Ukrainę. Nie mylę się, dokładnie eskadry w liczbie mnogiej, które nie ograniczają się do F-16. Pracowaliśmy na to od dawna” – powiedział Zełenski, nie precyzując, o jakich samolotach mówi.

Jednocześnie zauważył, że porozumienie „jest bardzo szczegółowe, jeśli chodzi o dostawy wspólnie produkowanej broni i wzmocnienie przemysłu obronnego naszych państw”. Dokument określa również wymagania w zakresie informacji.

„Po piąte, porozumienie dotyczy także kwestii słusznej odpowiedzialności Rosji za tę wojnę i jej wysiłki mające na celu zniszczenie Ukraińców. Ameryka popiera zarówno sprawiedliwe zadośćuczynienie za szkody wyrządzone przez rosyjskie ataki, jak i opracowanie sposobów zapewnienia wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów dla obrony i odbudowy Ukrainy. Porozumienie obejmuje także sankcje i kontrole eksportu, które sprawią, że Rosjanie odczują ból z powodu tego, co robią przeciwko wolności ludzi” – zapewnił Zełenski.

Osobno zauważył, że „filozofia naszego porozumienia o bezpieczeństwie jest w rzeczywistości filozofią Sojuszu i dlatego w tekście porozumienia pojawia się kwestia NATO”.

„Postuluje, że Ameryka wspierała przyszłe członkostwo Ukrainy w NATO i uznaje, że nasze porozumienie niepieniężne jest pomostem do członkostwa w Sojuszu” – podkreślił Prezydent Ukrainy.

Jak informowaliśmy, 13 czerwca na marginesie szczytu G7 we Włoszech prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent USA Joseph Biden podpisali porozumienie w sprawie bezpieczeństwa. Zawarto także porozumienie o bezpieczeństwie z Japonią, które podpisał premier tego kraju Fumio Kishida.

Foto: Kancelaria Prezydenta


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-