Zełenski odwiedził grupę rakietową niemieckich sił obrony powietrznej: Ukraina spodziewa się w najbliższej przyszłości dwóch lub trzech systemów

Zełenski odwiedził grupę rakietową niemieckich sił obrony powietrznej: Ukraina spodziewa się w najbliższej przyszłości dwóch lub trzech systemów

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Ukraina czeka na pozytywną decyzję w sprawie dostarczenia w najbliższej przyszłości dwóch lub trzech systemów obrony powietrznej Patriot przez partnerów międzynarodowych.

O tym oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w 21. Grupie Rakietowej Niemieckich Sił Obrony Powietrznej wraz z federalnym ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem, odpowiadając na pytanie, kiedy możemy się spodziewać kolejnego systemu obrony powietrznej, oprócz System Patriot, który miał zostać dostarczony państwu ukraińskiemu w Niemczech, podaje korespondent Ukrinform.

Wideo: Oficjalna strona Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

„Współpracujemy z partnerami – z USA i kilkoma innymi partnerami europejskimi. Na razie nie chcę zdradzać z kim z Europy, bo czekamy na potwierdzenie dokładnie tych decyzji, o które pytaliście. W najbliższej przyszłości spodziewamy się pozytywnego wyniku w zakresie 2-3 systemów” – powiedział Zełenski.

Zełenski podziękował także Niemcom i narodowi niemieckiemu za pomoc udzieloną Ukrainie.

„Przede wszystkim chciałbym podziękować Wam, Waszym władzom, a także kanclerzowi Scholzowi za zaproszenie. To dla mnie wielki zaszczyt być tu dzisiaj z moim zespołem, z moją żoną i podziękować Niemcom i ich narodowi za tak wielkie wsparcie dla nas od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dziękuję za dodatkowy pakiet (pomocowy – red.), który Pan zapowiedział – (w sprawie – red.) wzmocnienie naszej obrony powietrznej i inne bardzo ważne rzeczy, które wzmocnią nasze myśliwce na polu walki” – powiedział Zełenski.

Głowa państwa ukraińskiego podziękował Niemcom za przekazanie Ukrainie systemu Patriot – już trzeciego systemu przekazanego Ukraińcom. Według niego dzięki temu systemowi Niemcy wzmocnili ochronę życia obywateli Ukrainy – zarówno wojskowych, jak i ludności cywilnej.

„Chciałbym również podziękować za systemy IRIS-T Waszej krajowej produkcji. Są bardzo dokładne, bardzo wysokiej jakości. Oraz podziękować za wsparcie nas przy tych systemach i - co jest bardzo ważne - za skrócenie czasu produkcji i szkolenia na tych systemach, dzięki czemu szybciej docierają na nasz grunt. To skrócenie czasu przeznaczonego na misję szkoleniową naszych bojowników jest dla nas bardzo ważne, ponieważ dzisiaj cały ten czas mierzy się życiem naszych ludzi. A to, że skróciliście dni, czasem tygodnie – uwierzcie mi, będziemy pamiętać przez dziesięciolecia” – zapewnił Zełenski.

Głowa państwa ukraińskiego podziękował całemu niemieckiemu zespołowi szkolącemu ukraińską armię.

„Wszyscy są zadowoleni. Bardzo spodobało mi się dzisiejsze przesłanie dowódcy (Pistorius – przyp. red.), który powiedział: „Szkolimy chłopaków, są zdolni, wcześniej pracowali na systemach przeciwlotniczych S-300 z czasów sowieckich itp., ale bardzo szybko się uczą i - co bardzo ważne - mają doświadczenie, doświadczenie wojenne, a my się tym doświadczeniem uczymy. Było mi bardzo miło to słyszeć jako prezydentowi naszego kraju” – poinformował Zełenski.

Prezydent powiedział, że we wtorek rozmawiał z ukraińskimi obrońcami i miał zaszczyt nagrodzić chłopców, którzy mają doświadczenie bojowe.

Wołodymyr Zełenski odwiedził grupę rakietową niemieckich sił obrony powietrznej / Fot. Kancelaria Prezydenta

„Większość tych chłopaków, naszych chłopców i ich domy jest na TOT. Są bardzo zmotywowani, bardzo się uczą, trenują, aby jak najszybciej wrócić do domu” – powiedział Zełenski.

Jak informowaliśmy, kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że w najbliższej przyszłości Niemcy przekażą Ukrainie dodatkowe środki w celu ochrony nieba i ma nadzieję, że do niemieckiej inicjatywy przyłączą się inne kraje.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-