Zełenski przemawiał we francuskim Zgromadzeniu Narodowym

Zełenski przemawiał we francuskim Zgromadzeniu Narodowym

wideo
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał przed Zgromadzeniem Narodowym (parlamentem) Francji.

Przybył tam zaraz po oficjalnym przyjęciu w Pałacu Inwalidów. Przed wystąpieniem do posłów para prezydencka spotkała się także z przewodniczącą parlamentu Yael Braun-Pivet, informuje korespondent Ukrinform.

„To ze zwycięstw wolnych narodów 80 lat temu narodziła się Europa – nasza Europa, kontynent mogący być źródłem nadziei” – podkreślił Prezydent, wspominając rocznicę lądowania wojsk sojuszniczych w Normandii.

„To wygrane bitwy przywróciły Europę ludzkości. Bez tych wygranych bitew nie byłoby nic, ani ty, ani ja, ani sama wolna Europa jako koncepcja” – dodał Zełenski.

Według niego podczas ceremonii w Normandii miał dwa uczucia: „Radość, że udało się odnieść to zwycięstwo. I poczucie obowiązku - wygrać to zwycięstwo. Żyjemy w czasach, gdy Europa przestała być kontynentem pokoju. I to w czasie, kiedy nazizm niestety powraca. Kiedy znów próbują narysować Europę na nowo i wmówić, że niektóre narody nie zasługują na niezależne istnienie. Wszystko to jest wymierzone w Ukrainę. Ale jak już widać, jak to może pójść dalej” – wyjaśnił prezydent.

Według Zełenskiego reżim rosyjski nie uznaje granic. Nawet Europa mu nie wystarczy. Zniszczył już Syrię i kieruje się dalej, na przykład do Sahelu i już przejmuje Afrykę.

„Ukraina jest kluczem do bezpieczeństwa całej Europy” – powiedział.

„Teraz bitwa na Ukrainie trwa nadal, ale ma takie samo znaczenie egzystencjalne dla Europejczyków” – dodał Prezydent.

Wyraził nadzieję, że Europa nie „dojdzie do tego, że bez lądowania sojuszników zza oceanu nie będzie możliwe zwycięstwo. Takie zwycięstwo, żeby odpowiadało interesom całej Europy”

Zełenski podziękował Francji i Francuzom za udzieloną pomoc i zawarte porozumienie o bezpieczeństwie. Posłowie przyjęli wystąpienie kilkuminutowymi brawami.

Przypomnijmy, że 7 czerwca prezydent Wołodymyr Zełenski przebywa z oficjalną wizytą w Paryżu. Przed spotkaniem z Emmanuelem Macronem ma on odwiedzić fabrykę francusko-niemieckiej grupy zbrojeniowej KNDS w Wersalu, która produkuje m.in. broń Cezar dla Ukrainy. Zaplanowano także spotkanie z burmistrz Paryża Anne Hidalgo.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-