Zachodnie systemy obrony powietrznej i pozwolenie na uderzenie na terytorium Rosji ochronią Charków – Instytut Badań nad Wojną (ISW)

Zachodnie systemy obrony powietrznej i pozwolenie na uderzenie na terytorium Rosji ochronią Charków – Instytut Badań nad Wojną (ISW)

Ukrinform
Dostarczenie zachodnich systemów obrony powietrznej i zniesienie ograniczeń dotyczących możliwości uderzania przez Ukrainę celów wojskowych na terytorium Rosji przy użyciu broni dostarczanej przez Zachód mają kluczowe znaczenie dla odparcia rosyjskich ataków na Charków.

Jak podaje Ukrinform, wynika to z raportu Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

Należy zauważyć, że kilkanaście krajów zachodnich w ostatnim czasie częściowo lub całkowicie zniosło ograniczenia dotyczące użycia przez Ukrainę broni dostarczanej przez Zachód do uderzania w cele wojskowe na terytorium Federacji Rosyjskiej.

„Te zmiany w polityce umożliwią siłom ukraińskim wykorzystanie systemów dostarczonych przez Zachód do atakowania rosyjskich punktów ostrzału i przyczółków na terytoriach przygranicznych oraz w rosyjskiej przestrzeni powietrznej” – czytamy w raporcie.

Ukraińscy urzędnicy poinformowali, że w lutym 2024 r. siły ukraińskie zestrzeliły kilka rosyjskich samolotów bojowych, z których wiele leciało z bombami szybowcowymi w kierunku Awdijiwki.

„Zdolność sił ukraińskich do zestrzeliwania rosyjskich samolotów bojowych w strefie frontu wskazuje, że siły ukraińskie prawdopodobnie będą w stanie powtórzyć ten sam efekt, wykorzystując zarówno systemy ukraińskie, jak i zachodnie, do ochrony północnej części obwodu charkowskiego i miasta Charków przed atakami rosyjskich rakiet manewrujących wystrzeliwanych z przestrzeni powietrznej Rosji” – uważają analitycy ISW.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył wcześniej, że wojska rosyjskie nie będą w stanie zająć Charkowa, jeśli wojska ukraińskie otrzymają do rozmieszczenia w regionie dwa systemy przeciwlotnicze Patriot.

W ciągu ostatnich kilku tygodni siły rosyjskie uderzały w Charków bombami szybującymi i różnymi atakami rakietowymi, chociaż dwie baterie Patriotów w północnym obwodzie charkowskim będą miały ograniczoną skuteczność w obronie przed rosyjskimi nalotami bez możliwości ostrzału rosyjskich samolotów w „Rosyjskiej przestrzeni powietrznej” – powiedział.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-