Sytuacja na froncie - W ciągu dnia na froncie odbyło się 120 starć zbrojnych: Siły Obronne odnoszą sukcesy na kierunku charkowskim

Sytuacja na froncie - W ciągu dnia na froncie odbyło się 120 starć zbrojnych: Siły Obronne odnoszą sukcesy na kierunku charkowskim

Ukrinform
Na kierunku charkowskim Siły Obronne Ukrainy odnoszą w niektórych obszarach sukcesy – odparły atak armii rosyjskiej w okolicy Lipców.

Jak podał Ukrinform, na stronie Facebooka Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy o sytuacji związanej z inwazją rosyjską podano stan na godzinę 10:30 w poniedziałek 27 maja.

Ostatniego dnia doszło do 120 starć zbrojnych. W sumie nieprzyjaciel przeprowadził cztery ataki rakietowe na pozycje wojsk ukraińskich i obszary zaludnione przy użyciu 17 rakiet, 61 ataków powietrznych (w szczególności przy użyciu 98 rakiet przeciwlotniczych), ponad 3400 ataków z różnych rodzajów broni, w tym 102 z użyciem system rakietowych. Wróg użył także ponad tysiąca dronów kamikadze i innych UAV szturmowych.

W ciągu ostatniego dnia Siły Powietrzne oraz siły rakietowe i artyleria Sił Obronnych uderzyły w stanowisko dowodzenia, 17 obszarów koncentracji personelu i inny ważny rosyjski obiekt.

Od początku tego dnia odbyło się już 29 starć bojowych. Najeźdźcy przeprowadzili 706 ataków na pozycje wojsk ukraińskich i tereny zaludnione, w tym 24 z użyciem wyrzutni rakiet. Wróg przeprowadził trzy naloty przy użyciu siedmiu bomb kierowanych. Kolejne 51 razy najeźdźcy atakowali dronami kamikadze. 

Na kierunku charkowskim - żołnierze ukraińscy odparli dziś atak w okolicy Lipców. Jednostki ukraińskie wdrażają działania mające na celu poprawę linii obrony i w niektórych obszarach odnoszą sukcesy.

Wczoraj wojska rosyjskie straciły na tym kierunku 191 osób, w tym 63 bezpowrotne straty. Ponadto ukraińscy żołnierze zniszczyli dwa czołgi, dwa systemy artyleryjskie, dziewięć UAV i 11 pojazdów oraz siedem jednostek sprzętu specjalnego. Uszkodzeniu uległy także 24 wrogie ziemianki.

Na kierunku kupiańskim - Od początku dnia Rosjanie czterokrotnie próbowali poprawić swoją pozycję taktyczną. Sytuacja w rejonie Petropawliwki jest napięta. Ataki zostały odparte w rejonach Stepowej, Nowoseliwki i Newskiego. Bitwa trwa w rejonie Grekiwki. Sytuacja jest pod kontrolą.

Według aktualnych danych w ciągu ostatniego dnia na kierunku kupiańskim całkowite straty wroga wyniosły 114 osób, z czego 42 było nie do naprawienia. Zniszczono jedną instalację przeciwlotniczą, jeden MT-LB i dwa składy amunicji. Kolejny system artyleryjski wroga został uszkodzony.

Na kierunku siwierskim - żołnierze ukraińscy odbijali pięć ataków rosyjskich. Trzy ataki odparto. Walki trwają w okolicy miejscowości: Spirne i Wyimka. Sytuacja jest napięta.

Na kierunku kramatorskim - wróg podjął nieudaną próbę ataku w rejonie Kliszczejewki.

Na kierunku pokrowskim - Siły Obronne podejmują działania mające na celu uniemożliwienie natarcia wojsk rosyjskich. Walki trwają w pobliżu Sokoła, Umańskiego i Niewelskiego. Atak został odparty w rejonie Nowooleksandriwki.

W ciągu ostatniego dnia wróg stracił na tym kierunku 263 osoby poległe i ranne. Zniszczono czołg najeźdźców, sześć bojowych wozów opancerzonych, dwa samochody i dwa moździerze. Ponadto uszkodzony został jeden czołg, transporter opancerzony i trzy samochody.

Na kierunku kurachowaskim trwają cztery starcia bojowe w pobliżu miejscowości: Krasnohoriwka, Nowomychajliwka, Paraskowiwka i Kostyantyniwka. Sytuacja jest dynamiczna i pozostaje pod kontrolą Sił Obronnych.

Na kierunku orichowskim - nie było żadnych ataków wroga. Jednocześnie Rosjanie wywierają intensywny wpływ ogniowy na pozycje wojsk ukraińskich w celu wyparcia personelu z frontu obrony.

Na kierunku wremiwskim - w pobliżu Staromajorskiego toczy się walka obronna. Sytuacja jest pod kontrolą.

Na kierunku przydnieprowskim - na przyczółkach na lewym brzegu Dniepru, w pobliżu wsi Krynki odparto dwa ataki wroga. Utraty pozycji jest nie dopuszczono. Jak podał Ukrinform, w ciągu ostatniego tygodnia na froncie doszło ogółem do ponad 860 starć bojowych.

Zdjęcie: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-