Sytuacja na froncie - Największa liczba starć dziennie była na kierunkach kupiańskim i pokrowskim

Sytuacja na froncie - Największa liczba starć dziennie była na kierunkach kupiańskim i pokrowskim

Ukrinform
W ciągu minionego dnia na froncie doszło do 139 starć bojowych.

Poinformował o tym rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Dmytro Łychowy podczas transmisji programu „Jedyni Nowyny” – relacjonuje korespondent Ukrinform.

„W ciągu ostatnich 24 godzin doszło do 139 starć bojowych. To niewiele mniej niż tydzień temu” – powiedział Łychowy.

Według niego, ogólnie rzecz biorąc, wczoraj wróg uderzył w pozycje wojsk ukraińskich i zaludnione obszary Ukrainy przy użyciu 7 rakiet, w szczególności 49 nalotami, wystrzelił 70 kierowanych bomb powietrznych i przeprowadził ponad 370 ataków dronów kamikadze - mówimy o „szachedach”, „Lancetach”, FPV.

„Rosjanie wystrzelili także ponad 3200 razy, w tym 164 przy użyciu granatów o napędzie rakietowym” – poinformował rzecznik.

Stwierdził, że w ciągu dnia nieprzyjaciel przeprowadził naloty na rejony miejscowości:

Lipci, Wowczańsk i Starica obwodu charkowskiego, Sierhiwka i Twerdochlibowe obwodu ługańskiego, Czasiw Jar, Ołeksandropil, Kalinowe, Nowoseliwka Persza, Makariwka, Jasnobrodiwka , Siwersk, Delijwka, Hryhoriwka, Piwniczne i Drużba  - obwód doniecki, Nowoandriewka i Wozdwyżiwka obwodu zaporoskiego, Tjahinka, Inhuliwka i Tokariwka obwodu chersońskiego, Oczakiw, Szczaslywe i Petriwka obwodu mikołajowskiego.

„Niestety, w wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych wśród ludności cywilnej są ofiary śmiertelne i ranni” – powiedział.

Na kierunku charkowskim - nieprzyjaciel kontynuował działania ofensywne i szturmowe. W sumie odbyło się tu 11 starć bojowych. Rzecznik zauważył, że w ciągu ostatniego dnia wróg stracił na tym kierunku ponad 180 osób, w tym 46 zginęło, a także 54 jednostki broni i sprzętu wojskowego.

„W szczególności zniszczono 2 systemy artyleryjskie i uszkodzono 5 systemów artyleryjskich, zniszczono 14 UAV poziomu operacyjno-taktycznego, zniszczono 11 jednostek samochodów i 3 wyposażenie specjalne wroga. 1 czołg, 1 pojazd obrony powietrznej, 17 pojazdów Ponadto na północy obwodu charkowskiego 1 magazyn rosyjskiej amunicji” – powiedział rzecznik.

Na kierunku kupiańskim wzrosła liczba starć bojowych i dochodzi do 34 dziennie. „Tutaj jest stosunkowo najgoręcej” – stwierdził Łychowy.

Łychowy też powiedział, że w ciągu dnia Siły Obronne skutecznie odparły ataki wroga w rejonie osad Synkiwka i Berestowe obwodu charkowskiego, Stelmachiwka, Newskie, Makiijewka i Hrekiwka obwodu ługańskiego.

Na kierunku łymańskim - wróg podjął 7 nieudanych prób przebicia się przez obronę wojsk ukraińskich w osadach Torske i Terna w obwodzie donieckim.

Na kierunku siwierskim - Siły Obronne odparły 10 rosyjskich ataków wroga w okolicy miejscowości Biełohoriwka w obwodzie ługańskim, Wierchnokamiańskie, Wyimka w obwodzie donieckim.

Na kierunku kramatorskim wróg 11 razy próbował przedrzeć się przez obronę wojsk ukraińskich w rejonie miejscowości: Nowy, Czasiw Jar, Iwaniwskie, Kliszczijewka oraz Andrijwka w obwodzie donieckim, ale bezskutecznie.

Na kierunku pokrowskim - nasi obrońcy odparli 32 ataki Federacji Rosyjskiej w rejonie miejscowości: Jewheniwka, Umańskie, Kalinowe, Nowooleksandriwka, Sokił, Nowoseliwka-Persza, Sołowjowe i Prohres.

Na kierunku kurachowaskim Siły Obronne w dalszym ciągu powstrzymują wroga w rejonach i w pobliżu miejscowości: Krasnohoriwka, Nowomychajliwka, Heorgijewka, Paraskowiwka i Kostyantyniwka, gdzie wróg próbował przebić się przez obronę naszych wojsk 18 razy.

Na kierunku wremiwskim - wróg podjął 1 nieudaną próbę przebicia się przez ukraińską obronę w rejonie miejscowości: Staromajorske obwodu donieckiego.

Na kierunku przydnieprowskim - nieprzyjaciel nie rezygnuje z zamiaru wyparcia jednostek ukraińskich z przyczółków na lewym brzegu Dniepru.

„W ciągu ostatniego dnia on (wróg – przyp. red.) dokonał 9 bezużytecznych ataków na tutejsze pozycje Sił Obronnych. Jednocześnie nasi żołnierze w dalszym ciągu aktywnie zadają okupantom straty w sile roboczej i sprzęcie, wyczerpując siły wroga na całej linii bitwy” – poinformował rzecznik.

W ciągu ostatniego dnia siły zbrojne Ukrainy uderzyły w 4 obszary skupienia rosyjskiego personelu i 2 punkty jego kontroli.

„W ciągu ostatniego dnia Ukraińskie Siły Powietrzne wraz z siłami rakietowymi i artylerią uderzyły w szczególności w 4 obszary koncentracji personelu moskiewskiego, 2 punkty jego kontroli, 2 stanowiska dowodzenia BSP, 1 stację walki radioelektronicznej, 1 system obrony powietrznej” – dodał Łychowy.

Jak podano, armia rosyjska straciła w ciągu jednego dnia na Ukrainie kolejnych 1330 osób i samolot.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-