W zeszłym tygodniu wzrosło natężenie walk, na froncie doszło do 850 starć

W zeszłym tygodniu wzrosło natężenie walk, na froncie doszło do 850 starć

Ukrinform
Poinformował o tym rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Dmytro Łychowy w transmisji programu „Jedyni Nowyny” – relacjonuje korespondent Ukrinform.

„W sumie w tygodniu poprzedzającym niedzielny wieczór miało miejsce ponad 850 starć bojowych, czyli intensywność walk w porównaniu z tygodniem poprzednim wzrosła. Wróg wystrzelił 38 rakiet i dokonał ponad 670 nalotów i przeprowadził 810 ataków z systemów rakietowych na pozycje naszych żołnierzy, osiedla, budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury cywilnej” – powiedział Łychowy.

Według niego wróg w dalszym ciągu koncentruje swoje wysiłki na kierunkach charkowskim, kupiańskim, łymańskim, siwierskim, kramatorskim, pokrowskim, kurachowaskim, wremiwskim, orichowskim i przydnieprowskim.

Rozmówca zauważył, że pomimo licznych strat w personelu i sprzęcie wojskowym, rosyjski agresor próbuje wyprzeć wojska ukraińskie z ich pozycji, jednak Siły Obronne stanowczo się temu opierają.

Na kierunku charkowskim - Łychowy poinformował, że w ciągu tygodnia na kierunku charkowskim miały miejsce 83 ataki wroga.

„W ciągu tygodnia całkowite straty rosyjskich okupantów na kierunku charkowskim wyniosły około 1570 zabitych i rannych, 260 sztuk broni i sprzętu wojskowego zostało uszkodzonych. W szczególności 8 czołgów, 13 bojowych wozów opancerzonych, 12 - systemy artyleryjskie, jeden system obrony powietrznej, 75 bezzałogowych statków powietrznych, 66 samochodów i 12 jednostek specjalnego sprzętu wroga, ponadto 9 czołgów, 11 bojowych wozów opancerzonych, 21 systemów artyleryjskich, 32 samochody i 3 jednostki specjalnego sprzętu wroga – powiedział rzecznik Sztabu Generalnego.

Na kierunku kupiańskim najeźdźcy przeprowadzili działania ofensywne w okolicy miejscowości: Synkiwka, Petropawliwka, Iwaniwka, Piszczane i Berestowe obwodu charkowskiego oraz Stelmachiwka obwodu ługańskiego. Ukraińska armia odparła 93 ataki rosyjskich najeźdźców.

Na kierunku łymańskim - odparto 59 ataków w pobliżu miejscowości: Nowa Horiwka, Makiijewka, Newski i Leśnictwo Serebriańskie w obwodzie ługańskim, Terni, Nowosadowe i Torske w obwodzie donieckim.

Na kierunku siwierskim - jednostki Sił Obronnych stanęły na drodze 64 atakom wroga w okolicy miejscowości Biełohoriwka w obwodzie ługańskim, Wierchnokamiańskie, Wyimka, Spirne i Rozdoliwka w obwodzie donieckim.

Na kierunku kramatorskim żołnierze ukraińscy odparli 107 ataków Federacji Rosyjskiej w rejonie miejscowości: Hryhoriwka, Kaliniwka, Nowy, Iwaniwskie, Kliszczijewka i Kurdiumiwka oraz Andrijwka w obwodzie donieckim, gdzie wróg próbował poprawić pozycję taktyczną.

Na kierunku pokrowskim - w obwodzie donieckim, nasi obrońcy odparli 228 ataków rosyjskich w rejonie miejscowości: Kalinowe, Nowooleksandriwka, Sokił, Nowopokrowske, Umańskie, Nowoseliwka-Persza, Solowe, Jasnobrodiwka i Netajłowe.

Na kierunku kurachowaskim Siły Obronne w dalszym ciągu powstrzymują wroga w rejonach i w pobliżu miejscowości: Krasnohoriwka, Pobieda, Nowomychajliwka, Sławne, Wodjane, Heorgijewka, Paraskowiwka i Kostyantyniwka, gdzie wróg próbował przebić się przez obronę naszych wojsk 87 razy.

Na kierunku orichowskim agresor 10 razy zaatakował pozycje obrońców w Robotyne obwodu zaporoskiego.

Na kierunku wremiwskim - obrońcy odparli 81 ataków w rejonie miejscowości: Piwdenna Szachta nr 1, Kostyantyniwka, Wodjane, Urożajne i Staromajorske obwodu donieckiego.

Na kierunku przydnieprowskim - nieprzyjaciel nie rezygnuje z zamiaru wyparcia jednostek ukraińskich z przyczółków na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. W ciągu tygodnia przeprowadził 43 nieudane ataki, w szczególności na pozycje wojsk ukraińskich w rejonie osady Krynka.

Jak podano, całkowite straty bojowe wojsk rosyjskich na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. do 20 maja 2024 r. wynoszą około 493 690 osób, w tym 1400 osób w ostatnim dniu.

Foto: OK "Zachid"


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-