Putin oświadczył, że Rosja nie ma obecnie planów zajęcia Charkowa

Putin oświadczył, że Rosja nie ma obecnie planów zajęcia Charkowa

Ukrinform
Podczas wizyty w Chinach rosyjski władca Władimir Putin powiedział, że Moskwa nie planuje zajęcia Charkowa, a ofensywa wojsk rosyjskich w obwodzie charkowskim ma na celu utworzenie strefy buforowej na granicy z Ukrainą.

Jak podaje Ukrinform, o tym poinformował AR.

W publikacji zauważono, że są to pierwsze uwagi Putina na temat rozpoczętej 10 maja ofensywy okupantów, która otworzyła nowy front wojny.

„Publicznie powiedziałem, że jeśli to będzie trwało (ataki Ukrainy na obiekty wojskowe na terytorium Federacji Rosyjskiej – przyp. red.), to będziemy zmuszeni stworzyć strefę bezpieczeństwa, strefę sanitarną” – powiedział Putin. - To właśnie robimy.

Właściciel Kremla powiedział, że w obwodzie charkowskim wojska rosyjskie „codziennie posuwają się naprzód zgodnie z planem” i dodał, że „nie ma obecnie planów zajęcia miasta Charkowa”.

Osobno rosyjski dyktator odniósł się do zbliżającego się Światowego Szczytu Pokojowego w Szwajcarii, stwierdzając, że jest to daremna próba narzucenia Rosji warunków pokojowego porozumienia i podkreślił, że Rosja nie została zaproszona na to forum.

Putin powtórzył, że Rosja jest gotowa do negocjacji, ale odrzucił Formułę Pokojową prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i nazwał ją „myśleniem życzeniowym”.

Według niego wszelkie obiecujące rozmowy pokojowe powinny opierać się na projekcie porozumienia uzgodnionym przez Rosję i Ukrainę podczas rozmów w Stambule w 2022 roku.

Stwierdzeniu strony rosyjskiej, jakoby Ukraina i Rosja były rzekomo bliskie porozumienia pokojowego, lecz Ukraina je odrzuciła i dlatego wojna trwa już trzeci rok, wielokrotnie dementował Minister Spraw Zagranicznych Dmytro Kuleba.

Jak podaje Ukrinform, w związku z aktywnymi działaniami wojennymi z przygranicznych osiedli obwodu charkowskiego ewakuowano łącznie ponad 9,9 tys. mieszkańców.

W dniach 16-17 maja Putin złożył dwudniową wizytę w Chinach. To jego druga wizyta w Pekinie w ciągu niecałego roku i pierwsza podróż zagraniczna po kolejnej „reelekcji” na prezydenta Federacji Rosyjskiej.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-