Instytut Badań nad Wojną (ISW) przeanalizował wpływ problemów obrony powietrznej na ukraińską energetykę

Instytut Badań nad Wojną (ISW) przeanalizował wpływ problemów obrony powietrznej na ukraińską energetykę

Ukrinform
Rosyjskie ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę energetyczną od marca 2024 r. prawdopodobnie spowodowały długotrwałe zniszczenia infrastruktury energetycznej i powtarzające się przerwy w dostawie prądu.

Tak wynika z raportu Instytutu Badań nad Wojną (ISW), podaje Ukrinform.

Analitycy w szczególności przypominają, że przerwy w dostawie prądu mające na celu stabilizację systemu elektroenergetycznego rozpoczęły się 14 maja i sugerują, że długotrwałe uszkodzenia ukraińskiego systemu elektroenergetycznego, powodujące ciągłe przerwy w dostawach prądu, grożą ograniczeniem wysiłków Ukrainy na rzecz rozbudowy jej obronności.

„Siły rosyjskie będą prawdopodobnie w dalszym ciągu przeprowadzać masowe ataki, powodując długotrwałe szkody w infrastrukturze energetycznej Ukrainy, ponieważ pogarszanie się ukraińskiego potencjału obrony powietrznej będzie trwało do czasu, aż amerykańskie rakiety przeciwlotnicze i inne zachodnie środki obrony powietrznej nie osiągną wystarczającej skali” – czytamy w oświadczeniu. agencja uważa.

Instytut przywołał doniesienia DTEK, że bardziej precyzyjne i skoncentrowane ataki rosyjskie spowodowały większe szkody w ukraińskich obiektach energetycznych niż poprzednie ataki.

Analitycy zwracają także uwagę na doniesienia, że ​​wojska rosyjskie mogą prowadzić rozpoznanie za pomocą dronów w głębi ukraińskich tyłów ze względu na brak na Ukrainie przechwytywaczy obrony powietrznej. Królewski Instytut Zjednoczonych Sił Zbrojnych (RUSI) poinformował 14 maja, że ​​Ukraina zmuszona była zrekompensować ograniczenie dostaw przeciwlotniczych systemów rakietowych (SAMS), co umożliwiło rosyjskim dronom rozpoznawczym swobodniejsze latanie na tyłach kraju. Na tyłachvUkrainy, w tym nad Charkowem, oraz optymalizację kompleksu rozpoznawczo-ogniowego (RVC) wojsk rosyjskich. RUSI stwierdził, że ograniczenie dostaw przeciwlotniczych przechwytywaczy zmusza Ukrainę do podejmowania coraz trudniejszych decyzji o rozmieszczeniu obrony powietrznej w celu ochrony infrastruktury krytycznej na tyłach lub w strefie frontu.

RUSI zauważył, że dobrze wyposażone siły ukraińskie były wcześniej w stanie ograniczyć możliwości rosyjskiego wywiadu przez większą część inwazji na pełną skalę.

„Siły ukraińskie potrzebują przechwytujących obrony powietrznej dostarczonych przez Zachód, aby zniszczyć rosyjskie drony rozpoznawcze na tyłach i na linii frontu, a także pokonać zoptymalizowany rosyjski RVC, który zapewnia taktyczny postęp rosyjskich wojsk na froncie” – stwierdza RUSI.

Jak podaje Ukrinform, rozpoczęte 14 maja odłączenia konsumentów mogą potrwać do sierpnia-września. Zimą nawet przy wysokich temperaturach wystąpi deficyt w systemie energetycznym.

Zdjęcie ma charakter ilustracyjny


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-