Rakiety Patriot, pojazdy opancerzone i HIMARS: Pentagon ujawnił zawartość nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy

Rakiety Patriot, pojazdy opancerzone i HIMARS: Pentagon ujawnił zawartość nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy

Ukrinform
Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy ze strony USA obejmie poszerzoną listę systemów obrony powietrznej, dodatkowe systemy HIMARS, pojazdy opancerzone, broń przeciwpancerną, łodzie patrolowe i inną broń.

Tak wynika z opublikowanego w piątek oficjalnego oświadczenia Pentagonu – podaje Ukrinform.

„Pakiet przydzielony i zaaprobowany przez prezydenta (PDA) szacowany jest na 400 milionów dolarów i obejmuje możliwości wsparcia najpilniejszych potrzeb Ukrainy na polu bitwy, w tym obrony powietrznej, pocisków artyleryjskich, pojazdów opancerzonych i broni przeciwpancernej” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie szczegółowo określono, że na Ukrainę dostarczona zostanie amunicja do systemów Patriot, rakiety dla obrony powietrznej NASAMS, rakiety przeciwlotnicze Stinger oraz sprzęt do integracji zachodnich wyrzutni, rakiet i radarów z ukraińskimi systemami. Ponadto USA dostarczą dodatkowe systemy rakietowe HIMARS z amunicją.

Pakiet obejmuje także pociski artyleryjskie kal. 155 mm i 105 mm, bojowe wozy piechoty Bradley, transportery opancerzone M113, pojazdy MRAP i sprzęt transportowy. Planowana jest także dostawa broni przeciwpancernej, w tym PPK TOW, systemów Javelin i AT-4.

USA dostarczą także precyzyjną amunicję lotniczą, rakiety przeciwradarowe HARM, broń strzelecką i dodatkową amunicję. Ponadto dla Sił Zbrojnych przydzielane są łodzie patrolowe przybrzeżne i rzeczne, sprzęt ochronny przed bronią masowego rażenia, części zamienne i sprzęt konserwacyjny.

„Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu współpracować z około 50 sojusznikami i partnerami, aby zapewnić odważnym obrońcom Ukrainy krytyczne zdolności niezbędne do walki z rosyjską agresją” – podkreślił Pentagon.

Jak podawał Ukrinform, w piątek prezydent USA wydał zarządzenie o przyznaniu Ukrainie nowego pakietu pomocy obronnej na łączną kwotę do 400 mln dolarów.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-