Instytut Badań nad Wojną (ISW) przeanalizował możliwości armii rosyjskiej w zakresie ofensywy na Charków

Instytut Badań nad Wojną (ISW) przeanalizował możliwości armii rosyjskiej w zakresie ofensywy na Charków

Ukrinform
Zagrożenie możliwą ofensywną operacją Federacji Rosyjskiej na Charków wymusza przydzielenie dodatkowych sił i środków do jego obrony, jednocześnie armia rosyjska nie dysponuje siłami niezbędnymi do zdobycia miasta.

Tak wynika z raportu Instytutu Badań nad Wojną (ISW), podaje Ukrinform.

Analitycy powołują się na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandra Syrskiego, który zauważył, że następuje zwiększenie liczebności i przegrupowanie wojsk rosyjskich na kierunku charkowskim, prawdopodobnie mając na myśli obwód Biełgorodzki. Według niego wojska ukraińskie wzmocniły swoje pozycje obronne na „najgroźniejszych” kierunkach dodatkowymi jednostkami artylerii i czołgów.

„Oświadczenie Syrskiego nie wskazuje na nieuchronność ewentualnej operacji ofensywnej Rosji przeciwko Charkowi, o czym niedawno ostrzegali ukraińscy urzędnicy” – stwierdził ISW.

Obserwator wojskowy Konstantyn Maszowec informował już wcześniej, że wróg przegrupowuje jednostki 11. Korpusu Armii (AK) i 6. Armii Połączonej z kierunku kupiańskiego do nowo utworzonej Północnej Grupy Sił. Na obszarze odpowiedzialności oddziałów 6 AK toczyły się wyłącznie działania ofensywne na północny wschód od Kupiańska, w szczególności w pobliżu Synkiwki.

Jednocześnie, zdaniem Syrskiego, Siły Obronne poprawiły w ostatnim czasie swoje pozycje w pobliżu Synkiwki. Jeden z rosyjskich blogerów medialnych stwierdził, że wojska rosyjskie wycofały się na niewielką odległość od Synkiwki ze względu na braki kadrowe, co wskazuje na wycofanie z tego rejonu przynajmniej części oddziałów 6 AK – uważają analitycy.

Instytut Badań nad Wojną (ISW) zauważył, że niepowodzenie Rosjan w zdobyciu Synkiwki podczas wielomiesięcznej ofensywy stawia pod znakiem zapytania ich zdolność bojową, a także ogólną zdolność bojową Północnej Grupy Sił.

„Według oceny ISW potencjalna przyszła rosyjska ofensywa mająca na celu zdobycie Charkowa byłaby niezwykle ambitnym przedsięwzięciem, które stawiałoby przed siłami rosyjskimi istotne wyzwania, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że po przybyciu pomocy wojskowej USA siły rosyjskie staną twarzą w twarz z lepiej wyposażonymi siłami ukraińskimi sił zbrojnych” – czytamy w raporcie.

Instytut Badań nad Wojną (ISW) nie wyklucza, że ​​siły rosyjskie zamierzają wykorzystać groźbę ofensywy na Charków do rozciągnięcia sił ukraińskich wzdłuż szerszej linii frontu na wschodzie Ukrainy przed rozpoczęciem rosyjskiej ofensywy letniej.

W innym miejscu analitycy ISW uważają, że chociaż niektóre niedawne postępy Rosji na północny zachód od Awdijiwki skłoniły siły ukraińskie do wycofania się z niektórych pozycji na linii frontu, nie przyczyniło się to do szybkich zysków taktycznych Rosji. „Jest mało prawdopodobne, aby siły rosyjskie osiągnęły w najbliższej przyszłości większy postęp operacyjny w tym obszarze” – stwierdzono w raporcie.

Jak podaje Ukrinform, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandr Syrski stwierdził, że sytuacja na linii frontu uległa pogorszeniu, wróg aktywnie atakuje na całej linii frontu, a w niektórych kierunkach odnosi sukcesy taktyczne.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-