Austin ogłosił o przyznaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocowego o wartości 1 miliarda dolarów

Austin ogłosił o przyznaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocowego o wartości 1 miliarda dolarów

Ukrinform
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ogłosił, że Stany Zjednoczone zapewniają Ukrainie kolejny pakiet pomocy obronnej o wartości 1 miliarda dolarów, który obejmie broń rakietową, rakiety dla HIMARS, pociski, systemy obrony powietrznej i inne rodzaje broni.

Poinformował o tym na początku 21. spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, które odbyło się w piątek, jak podaje korespondent Ukrinformu.

„Dziś mam przyjemność ogłosić, że Stany Zjednoczone przeznaczą kolejny miliard dolarów w drodze upoważnienia przez prezydenta naszego państwa (PDA), co obejmie dodatkową amunicję do HIMARS, pociski 155 mm, sprzęt obrony powietrznej i pojazdy opancerzone” – powiedział szef Pentagonu.

Pozytywnie odniósł się także do wysiłków innych krajów, które w dalszym ciągu zaspokajają potrzeby obronne Ukrainy.

„Wystarczy spojrzeć na niezwykłą inicjatywę Republiki Czeskiej zakupu tysięcy pocisków artyleryjskich z krajów trzecich. Wielka Brytania ogłosiła przydział swojego największego pakietu zbrojeniowego o wartości około 620 mln dolarów. Albo zwróćcie uwagę na odważne oświadczenie Niemiec, że dostarczą Ukrainie kolejny system Patriot” – zauważył Austin.

Minister obrony USA podkreślił także, że w ciągu ostatnich dwóch lat około 50 krajów z całego świata dostarczyło Ukrainie ponad 70 systemów obrony powietrznej średniego i dalekiego zasięgu. Dostarczyli około tysiąca rakiet, trzy tysiące egzemplarzy pojazdów opancerzonych, w tym ponad 800 czołgów podstawowych. Siły Zbrojne Ukrainy  otrzymały także dziesiątki tysięcy rakiet przeciwpancernych, a w tym roku na Ukrainę przybędzie eskadra samolotów F-16 z pilotami i inżynierami przeszkolonymi przez kraje Grupy Kontaktowej.

„Wszystko to jest dowodem naszego wspólnego zaangażowania w sukces Ukrainy na polu działań wojennych. A dzięki koalicji możliwości grup kontaktowych mamy teraz sprawną i elastyczną strukturę, która pozwala na dostosowywanie się do nowych wyzwań i tworzenie sił przyszłości, których Ukraina potrzebuje dla swojego długoterminowego bezpieczeństwa” – powiedział szef Departamentu Obrony USA.

Jak podawał Ukrinform, w piątek w formie wirtualnej odbywały się 21 spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, w którym brało udział około 50 krajów.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-