Niemcy wzywają USA do dostarczenia Ukrainie kolejnego systemu Patriot – Bloomberg

Niemcy wzywają USA do dostarczenia Ukrainie kolejnego systemu Patriot – Bloomberg

Ukrinform
Rząd kanclerza Niemiec Olafa Scholza nalega, aby Stany Zjednoczone umieściły na Ukrainie co najmniej jeszcze jeden system przeciwrakietowy Patriot, aby pomóc wypełnić lukę w obronie powietrznej w obliczu wzmożonych ataków Rosji.

O tym informuje agencja Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione z tą sprawą, podaje Ukrinform.

Według rozmówców agencji kampania nacisku Berlina na swojego transatlantyckiego sojusznika wpisuje się w skoordynowane działania mające na celu wymuszenie na partnerach z NATO i UE zwiększenia pomocy w zakresie obrony powietrznej dla Ukrainy.

W tym tygodniu Niemcy będą również nadal naciskać na europejskich sojuszników, w tym Francję i Włochy, aby ocenili, co mogą zapewnić.

Przebywający niedawno z wizytą na Ukrainie wicekanclerz Niemiec, minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck zobaczył „niezwykle dużą liczbę dronów i rakiet” wycelowanych w Ukrainę, dlatego też sprzęt obrony powietrznej , obok artylerii, jest jedną z najpilniejszych potrzeb.

„Gdyby Amerykanie mogli wysłać nam systemy Patriot, bardzo by to pomogło” – powiedział Habeck w poniedziałek w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk.

Jak podał Ukrinform, Niemcy wezwały Unię Europejską i NATO do jak najszybszego wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius i szefowa MSZ Annalena Baerbock podjęli wspólną inicjatywę i wezwali kraje trzecie do przeglądu dostępnych im możliwości. Inicjatywa była omawiana w zeszłym tygodniu na spotkaniu szefów spraw zagranicznych krajów G7.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz po zakończeniu szczytu UE 18 kwietnia stwierdził, że Ukraina potrzebuje co najmniej 7 systemów obrony powietrznej Patriot, z czego jeden dostarczą Niemcy.

Zdjęcie: USA


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-