Zełenski i Habeck omówili potrzeby Ukrainy w zakresie obrony powietrznej i wspólne projekty obronne z Niemcami

Zełenski i Habeck omówili potrzeby Ukrainy w zakresie obrony powietrznej i wspólne projekty obronne z Niemcami

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z wicekanclerzem rządu niemieckiego Robertem Habeckiem o potrzebach Ukrainy w zakresie systemów obrony powietrznej, wspólnych projektach w sferze obronności oraz przygotowaniach do konferencji w Niemczech.

Jak podaje Ukrinform, głowa państwa ukraińskiego ogłosiła to podczas tradycyjnego wystąpienia wideo.

„Dzisiaj miałem okazję podziękować Niemcom. Robert Habeck, wicekanclerz rządu niemieckiego, przebywa obecnie z wizytą na Ukrainie. Szczególnie doceniamy przywództwo Niemiec, które pomaga nie tylko nam na Ukrainie chronić życie, ale także całej Europie – zachować dokładnie taką Europę, która wie, jak zachować pokój, wie, jak działać zgodnie z prawem, wie, jak troszczyć się o ludzi. Niemcy należą obecnie do światowej czołówki we wspieraniu naszej obronności. Omówiliśmy, co dokładnie jest potrzebne, aby w tym roku naprawdę adekwatnie odpowiedzieć na wszystkie wyzwania związane z bezpieczeństwem i na to, na co przygotowują się rosyjscy terroryści” – powiedział Zełenski.

Zauważył, że podczas spotkania omówiono sytuację na froncie, potrzeby Ukrainy w zakresie obrony powietrznej oraz wyzwania gospodarcze. Strony zwróciły szczególną uwagę na wspólne projekty produkcyjne, aby produkcja obronna zapewniła obu krajom większą siłę i wspólne bezpieczeństwo całej Europy.

„Przygotowujemy konferencję w Niemczech na temat odbudowy Ukrainy, naszej tak szczególnej pracy dwustronnej, i zgodziliśmy się, aby ten format skupiał się w szczególności na przemyśle obronnym – na produkcji, na energetyce – na odbudowie, na obronie powietrznej. Rezultat, jak zawsze w przypadku Niemiec, będzie!” - zapewnił głowa państwa.

Jak poinformowała służba prasowa Prezydenta, Zełenski wysoko ocenił wszechstronne wsparcie Ukrainy przez Niemcy w walce z rosyjską agresją. W szczególności zwrócił uwagę na pomoc dla regionów.

„Generalnie chciałbym podziękować Niemcom i całemu społeczeństwu niemieckiemu za bardzo silne wsparcie Ukrainy przez cały czas wojny na pełną skalę, w okresie tych wszystkich wyzwań” – podkreślił Prezydent.

Zełenski poinformował o wzmocnieniu rosyjskiego terroru rakietowego przeciwko naszemu krajowi. Osobno skupiali się na tym, że ważne jest dalsze wzmacnianie obrony powietrznej Ukrainy nowoczesnymi systemami produkcji zachodniej.

„Decyzja Niemiec o wsparciu nas nowym systemem Patriot jest trudna do przecenienia. Ochrona nieba jest dziś naszym priorytetem” – oznajmiła głowa państwa.

Podczas spotkania omawiano odbudowę infrastruktury energetycznej po rosyjskich atakach rakietowych, a także sposoby pozyskania niemieckiej pomocy na szybką naprawę uszkodzonych elektrowni.

Jak podał Ukrinform, od początku inwazji na pełną skalę Ukraina otrzymała od Niemiec pomoc w wysokości 32,2 mld euro.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-