W Kijowie zaprezentowano fotokronikę „Ukraina niezdobyta w wojnie cywilizacji”

W Kijowie zaprezentowano fotokronikę „Ukraina niezdobyta w wojnie cywilizacji”

zdjęcie
Ukrinform
Opublikowano unikatową fotokronikę „Ukraina niezdobyta w wojnie cywilizacji”, w której znalazły się prace 50 fotoreporterów.

Prezentacja wydania odbyła się w Ukrinform.

Inicjatorami powstania fotokroniki byli redaktor naczelny pisma prawniczego „Prawo Ukrainy” Ołeksandr Swiatocki i szef ukraińskiej organizacji praw człowieka „Memoriał” im. Wasyla Stusa Stepan Kubiw.

„Przejrzeliśmy ponad dwadzieścia tysięcy zdjęć i wybraliśmy cztery tysiące, które mają znaleźć się w książce” – powiedział Swiatocki.

Fotokronika składa się z 27 działów tematycznych, które łączą okres historii Ukrainy od Rewolucji Godności po dzień dzisiejszy. Swiatocki szczególną uwagę poświęcił działowi „Wojownicy światła”, na który składają się portrety ukraińskich obrońców. Znajdują się tam zdjęcia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ołeksandra Syrskiego, jego poprzednika Walerego Załużnego, śpiewaka operowego Wasyla Slipaka, działacza Romana Ratusznego, dowódcy 1. OMB „Wilki Da Vinci” Dmytro Kocubaila i wielu innych żołnierzy.

Do uczestników prezentacji internetowej zwrócił się Paul Grod, przewodniczący Światowego Kongresu Ukrainy, Stefan Romaniw, wiceprzewodniczący WCU i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, działaczka na rzecz praw człowieka Ołeksandra Matwijczuk.

„Wiem, że tę książkę pisali autorzy z wielką dbałością o szczegóły historyczne i wielką miłością do Ukrainy i jej bohaterów. Ten zbiór wydarzeń historycznych i losów ludzkich pozwoli nam lepiej zrozumieć i odczuć, czego doświadczył naród ukraiński w drodze do naszego zwycięstwa” – powiedział Grod.

Pawło Hrycenko, dyrektor Instytutu Języka Ukraińskiego Narodowej Akademii Nauk, podkreślił znaczenie tytułu fotokroniki – „Niezdobyta Ukraina w wojnie cywilizacji”. „To nie jest tylko slogan: dziś jesteśmy, a jutro wy będziecie ofiarą rosyjskiej agresji. Nie, to oczywiste. Problem jest głębszy i szerszy – czy dzisiejszej cywilizowanej społeczności uda się przezwyciężyć od dawna ograniczony, beznadziejny model, według którego w dzisiejszym świecie panuje siła militarna, gospodarcza i finansowa, a nie prawo, ustalone zasady współżycia. Nigdy nie będziemy bezpieczni, dopóki ten stary model, model silnych, nie zostanie opanowany” – zauważył Hrycenko.

Laureatka Nagrody Nobla Ołeksandra Matwijczuk zauważyła, że ​​nie jest to wojna między dwoma krajami, ale między dwoma systemami – autorytaryzmem i demokracją. Podkreśliła, że ​​należy zrobić wszystko, co możliwe, aby zarejestrować zbrodnie Federacji Rosyjskiej i postawić przed sądem rosyjskie władze za ich popełnienie. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby powołać Specjalny Trybunał do spraw zbrodni agresji.

„W tej chwili nie ma sądu, który mógłby oskarżyć Putina i jego otoczenie za zbrodnię agresji. Chociaż wszystkie okrucieństwa, które my i nasi koledzy dokumentujemy, są wynikiem decyzji ich przywódców o rozpoczęciu tej agresywnej wojny. Dlatego zarówno społeczeństwo obywatelskie, jak i władze państwowe tak dużą wagę przywiązują do propagowania idei utworzenia Specjalnego Trybunału do spraw zbrodni agresji” – stwierdziła działaczka na rzecz praw człowieka.

Autorzy fotokroniki pracują już nad drugą książką, która nosi roboczy tytuł „Rosja – państwo terrorystyczne. Wygrać i ukarać.”

Prezentacja fotokroniki „Ukraina niezdobyta w wojnie cywilizacji” / Fot. Ilia Rusaczkow, Kyryło Czubotin, Ukrinform

Fotokronikę „Ukraina niezdobyta w wojnie cywilizacji” wydano języku ukraińskim i angielskim. Będzie dystrybuowana ona wśród władz państwowych Ukrainy i za granicą, ambasad i misji dyplomatycznych, organizacji międzynarodowych.

W pracach nad książką uczestniczyły Ukrinform, agencja informacyjna ArmiyaINFORM, gazeta Rady Najwyższej „Hołos Ukrainy” oraz wydawnictwo prawnicze „Prawo Ukrainy”.

Ogólnoukraińska organizacja praw człowieka „Memoriał” im. Wasyla Stusa, organizacja pozarządowa „Fundusz Sztuki im. Króla Danyły”, Narodowy Instytut Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk i Instytut Języka Ukraińskiego Akademii Narodowej byli partnerami projektu.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-