Armie europejskie mają 100 baterii Patriotów i nadal nie są w stanie dostarczyć siedmiu z nich Ukrainie - Borrell

Armie europejskie mają 100 baterii Patriotów i nadal nie są w stanie dostarczyć siedmiu z nich Ukrainie - Borrell

Ukrinform
Unia Europejska nie robi wystarczająco dużo, aby chronić Ukrainę przed próbami Rosji zniszczenia ukraińskich miast za pomocą rakiet i bomb kierowanych, dlatego musi pilnie zapewnić Ukrainie więcej środków obrony przeciwlotniczej i amunicji.

 O tym oświadczył Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell podczas przemówienia na europejskim forum Nueva Economia Forum, podaje Ukrinform.

„Kilka dni temu rozmawiałem z Ministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą i ten pilnie poprosił dostarczenia siedmiu baterii Patriot w celu ochrony swojego kraju. Nie może być przekonującym (argumentem), że nie możemy ich dostarczyć, biorąc pod uwagę, że armie europejskie dysponują około 100 bateriami Patriot. A mimo to nie jesteśmy w stanie zapewnić siedmiu, o które tak desperacko proszą” – powiedział przedstawiciel UE.

Zauważył, że UE powinna zwrócić większą uwagę nie tylko na przyszłą odbudowę Ukrainy, ale także na to, jak już teraz zapobiec jej zniszczeniu. Najlepszym sposobem, aby wydać mniej na odbudowę, jest wydać więcej na zapobieganie zniszczeniom.

„Ukraińcy nie są w stanie uniknąć zniszczenia, ponieważ, szczerze mówiąc, powinniśmy robić więcej i szybciej, aby mieli sprzęt, którego potrzebują” – powiedział Borrell.

Według niego drugi problem, dotyczący dostaw amunicji, wymaga rozwiązania w zakresie zdolności europejskiego przemysłu obronnego do większej produkcji, stworzenia zdolności instytucjonalnych do osiągnięcia takiego wyniku. Bo historycznie europejska obronność nigdy nie była budowana na podstawie jednego ponadnarodowego planu i nadal pozostaje w gestii państw członkowskich UE.

„Musimy rozwiązać dwa problemy, przed którymi stoimy. Jednym z nich są wydatki, pieniądze, zasoby, finansowanie. Ale mamy też problem z działaniem zbiorowym: jak zorganizować i przeprowadzić nasze zbiorowe działanie? Stoimy w obliczu problemu kosztów, ponieważ od czasu kryzysu europejskiego zaniedbaliśmy kwestie obronności i bezpieczeństwa” – zauważył Borrell.

Przypomniał, że w ciągu ostatnich tygodni wzywał ministrów spraw zagranicznych i obrony krajów europejskich do dostarczenia Ukrainie większej ilości sprzętu obrony powietrznej, aby mogła powstrzymać rosyjskie rakiety i bomby kierowane, których Rosjanie używają do niszczenia ukraińskich miast i ich infrastruktury.

Jak podano, od początku rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę UE zapewniła Ukrainie znaczną pomoc gospodarczą, polityczną, humanitarną i wojskową, obejmującą dostawy broni i amunicji, zapewniając szkolenia ukraińskich żołnierzy, korzystając z możliwości finansowych międzyrządowego Europejskego Funduszu Pokoju.

Zdjęcie: Ministerio de Asuntos Exteriores y de Cooperative


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-