Sytuacja na froncie - w ciągu minionej doby doszło do 56 starć bojowych, większość ataków odnotowano na kierunku nowopawłowskim

Sytuacja na froncie - w ciągu minionej doby doszło do 56 starć bojowych, większość ataków odnotowano na kierunku nowopawłowskim

Ukrinform
W ciągu minionego dnia na froncie doszło do 56 starć bojowych.

Jak podaje Ukrinform, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o tym na Facebooku.

Według raportu, wróg przeprowadził 4 ataki rakietowe i 97 nalotów, przeprowadził 92 ataków z systemów rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione.

„Niestety, w wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych, wśród ludności cywilnej są osoby zabici i ranni. Zniszczeniu i uszkodzeniu uległo wiele wieżowców oraz innych obiektów infrastruktury cywilnej” – podkreślił Sztab Generalny

Jednocześnie odnotowuje się, że w nocy rosyjscy najeźdźcy po raz kolejny zaatakowali Ukrainę, wykorzystując 20 bezzałogowych statków powietrznych typu „Shahed” . Wszystkie szturmowe UAV zostały zniszczone przez siły i środki obrony powietrznej Ukrainy.

W ciągu ostatniego dnia naloty dotknęły następujące miejscowości:

Biłopole i Sumy w obwodzie sumskim; Petropawliwka, Nesterne, Łypci, Trenowa, Mały Burłuk obwodu charkowskiego; Leśnictwo Serebriańskie, Stelmachiwka, Makiijewka obwodu ługańskiego; Terny, Wierchnokamiańskie, Iwaniskie, Rozdoliwka, Kostyantyniwka, Welyka Nowosiłka, Nowobachmutiwka, Nowoseliwka Persza, Oczeretyne, Netajłowe, Semeniwka, Memryk, Nowokalinowe, Krasnohoriwka, Berdyczi, Umańskie, Jasnobrodiwka, Ołeksandropil, Wodjane, Urożajne, Paraskowiwka, Staromajorske obwodu donieckiego; Robotyne, Mała Tokmaczka - obwód zaporoski.

Ponad 120 miejscowości: w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim, dniepropietrowskim, chersońskim i mikołajowskim znalazło się pod ostrzałem artyleryjskim.

Na kierunkach wołyńskim i poliskim - w obszarze odpowiedzialności grupy „Piwnicz” sytuacja operacyjna nie uległa istotnej zmianie.

Na kierunku siwierskim i słobożańskim wróg utrzymuje obecność wojskową na terenach przygranicznych, prowadzi aktywne działania dywersyjne, aby zapobiec przerzuceniu się naszych wojsk na zagrażające kierunki oraz zwiększa zagęszczenie zapór minowo-wybuchowych wzdłuż granicy państwowej.

Na kierunku kupiańskim – wróg w ciągu ostatniego dnia nie przeprowadził działań ofensywnych (szturmowych).

Na kierunku łymańskim nasi żołnierze odparli 1 atak wroga w pobliżu miejscowości: Terny w obwodzie donieckim, gdzie wróg próbował przebić się przez obronę naszych żołnierzy.

Na kierunku bachmuckim Siły Obronne odparły 14 ataków wroga w pobliżu miejscowości: Biełohoriwka i w obwodzie ługańskim; Wierchnokamiańskie, Spirne, Stupoczki, Kliszczijewka, Andrijwka obwodu donieckiego, gdzie wróg przy wsparciu lotnictwa próbował poprawić pozycję taktyczną.

Na kierunku awdijewskim - nasi obrońcy odparli 6 ataków wroga w rejonach miejscowości: Berdyczi, Umańskie i Newelske obwodu donieckiego, gdzie wróg przy wsparciu lotnictwa próbował wybić nasze jednostki z okupowanych linii.

Na kierunku nowopawłowskim - siły obronne w dalszym ciągu powstrzymują wroga w okolicy miejscowości: Krasnohoriwka, Heorgijewka, Nowomychajliwka, gdzie wróg przy wsparciu lotnictwa próbował przebić się przez obronę naszych żołnierzy ponad 26 razy.

Na kierunku orichowskim - w ciągu ostatniego dnia, wróg zaatakował 2 razy pozycje naszych obrońców w rejonie miejscowości: Staromajorske w obwodzie donieckim oraz północno-zachodnio Werbowe obwodu zaporoskiego.

Na kierunku chersońskim - wróg nie rezygnuje z zamiaru wybicia naszych jednostek z przyczółków na lewym brzegu Dniepru. Jednocześnie w ciągu ostatniego dnia wróg przeprowadził 5 nieudanych ataków na pozycje naszych wojsk.

„Jednocześnie nasi żołnierze w dalszym ciągu aktywnie zadają straty w sile roboczej i sprzęcie oddziałom okupacyjnym, wyczerpując wroga na całej linii walki” – podkreślił Sztab Generalny.

W ciągu ostatniego dnia Siły Powietrzne Sił Obronnych uderzyły w 4 kompleksy rakiet i 7 obszarów, w których skoncentrowany był personel, broń i sprzęt wojskowy wroga.

Jednostki wojsk rakietowych uszkodziły 1 urządzenie obrony przeciwlotniczej, 2 stacje EW i 2 obszary koncentracji personelu wroga.

Jak podaje Ukrinform, całkowite straty bojowe armii Federacji Rosyjskiej od 24 lutego 2022 r. do 8 kwietnia 2024 r. wynoszą około 448 tys. 400 najeźdźców.

Zdjęcie: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-