Zełenski – o „Ramstein”: Będą nowe pakiety obronne, w szczególności artyleryjskie

Zełenski – o „Ramstein”: Będą nowe pakiety obronne, w szczególności artyleryjskie

wideo
Ukrinform
Zgodnie z wynikami spotkania w formacie Ramstein ogłoszono nowe pakiety obronne dla Ukrainy.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział to w przesłaniu wideo – podaje Ukrinform.

„Dzisiaj - kolejne „Ramstein”, spotkanie krajów, które wspierają naszą obronę przed rosyjskim terrorem. To produktywne spotkanie, są rezultaty. Minister obrony Ukrainy Umierow w nim uczestniczył. Czekam na jego szczegółowy raport. Mogę powiedzcie teraz kilka rzeczy. Będą nowe pakiety obronne, w tym rzadka artyleria. Do czeskiej inicjatywy zakupu amunicji przyłączają się nowe państwa. Dziękuję wszystkim” – powiedział prezydent.

Jak podkreślił głowa państwa, priorytetami pozostają obrona powietrzna, EW, drony.

Wołodymyr Zełenski podziękował wszystkim państwom pracującym nad tym priorytetem. Według niego ukraińskie drony już dają wymierne rezultaty na froncie i konieczne jest znaczne wzmocnienie współpracy międzynarodowej w tym kierunku. Prezydent wyraził wdzięczność wszystkim uczestnikom „Ramstein”, Stanom Zjednoczonym oraz Sekretarzowi Obrony USA Lloydowi Austinowi.

Głowa państwa podziękował także Niemcom, które ogłosiły pakiet obronny o wartości pół miliarda euro.

Pełny tekst orędzia Prezydenta Ukrainy

Życzę wam zdrowia, drodzy Ukraińcy i Ukrainki!

Dziś kolejny „Ramstein” , spotkanie krajów, które wspierają naszą obronę przed rosyjskim terrorem. To produktywne spotkanie, są rezultaty. W spotkaniu uczestniczył Minister Obrony Ukrainy Umierow. Czekam na jego szczegółowy raport. Można już powiedzieć kilka rzeczy. Pojawią się nowe pakiety obronne, w tym rzadka artyleria. Nowe państwa przyłączają się do czeskiej inicjatywy zakupu amunicji – dziękujemy wszystkim. Oczywiście priorytet dotyczący obrony powietrznej, EW i dronów pozostaje niezmienny. Dziękuję wszystkim krajom, które naprawdę pracują nad tym, aby ten nasz priorytet był wypełniony odpowiednią treścią. Ukraińskie drony już przynoszą dobre rezultaty i musimy znacząco wzmocnić międzynarodowy komponent współpracy. Front powinien odczuć ten wzrost. Jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom Ramstein i Stanom Zjednoczonym, Sekretarzowi Austinowi, za jego przywództwo.

Chcę także dzisiaj odznaczyć Niemcy za ogłoszony pakiet obronny – pół miliarda euro. Artyleria i pojazdy opancerzone. Bardzo doceniamy niemiecki wkład w ochronę życia Ukraińców i naszą niepodległość.

W marcu - kwietniu odbyło się spotkanie dotyczące naszej pracy międzynarodowej. Przygotowywane są do podpisania nowe umowy o bezpieczeństwie z partnerami i podjęte zostaną nowe kroki prawne mające na celu postawienie rosyjskich zbrodniarzy wojennych przed wymiarem sprawiedliwości. Ważne jest, aby ten ruch – ruch ku sprawiedliwości – miał stałą energię, ciągłe wzmacnianie. Jestem wdzięczny każdemu w zespole naszego kraju i we wszystkich instytucjach międzynarodowych, które działają na rzecz tego – na rzecz sprawiedliwości. Państwo rosyjskie, jego przywódcy i każdy zbrodniarz wojenny muszą ponosić odpowiedzialność za wszystko, co robią, a zwłaszcza w sferze prawnej. Świat musi zobaczyć, jak działa sprawiedliwość międzynarodowa w odpowiedzi na agresję i terror. Dobrym przykładem jest teraz obwód sumski, nasz region graniczący z terytorium Rosji. I to są ciągłe rosyjskie próby ustanowienia DRG. Ciągłe ataki i ostrzały terrorystyczne. Armia rosyjska próbuje po prostu zrównać z ziemią nasze przygraniczne wioski. Tylko od początku marca tego roku do chwili obecnej lotnictwo rosyjskie zrzuciło już na same społeczności obwodu sumskiego prawie 200 bomb kierowanych. Po prostu na wsie, w miasta, w infrastrukturze cywilnej. Oczywistą koniecznością dla Ukrainy jest wzmocnienie naszej obrony powietrznej w taki sposób, aby ten terror stał się niemożliwy. W obwodzie sumskim, w naszym obwodzie czernihowskim, obwodzie charkowskim, w obwodzie donieckim, w obwodzie ługańskim, w naszych południowych regionach. Gdziekolwiek jest to potrzebne. Partnerzy mają odpowiednie systemy. Maksymalne przyspieszenie wymagane jest również w przypadku F-16. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają. Ważne jest, aby duże kraje posiadające niezbędną broń były naprawdę szybkie w ochronie życia – nie trzymały tej broni gdzieś w magazynach lub składach, ale aby „patrioci” i cała reszta naprawdę działała na rzecz ratowania życia ludzi.

Dziś chcę uczcić pamięć żołnierzy naszej Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Wszystkich, którzy niszczą rosyjskich dywersantów, niszczą ich drony, pomagają ludziom w przygranicznych społecznościach Ukrainy. W szczególności chciałbym wspomnieć o żołnierzach sumskiego oddziału.

 Starszy sierżant Anton Szeremet, który wraz ze swoimi towarzyszami niedawno odparł atak rosyjskiej grupy DRG. Dziękuję za odwagę!

 Starszy sierżant Jurij Wasiliew i kapitan Rusłan Krawczenko – dziękujemy chłopakom za pomoc miejscowym podczas ostrzału z terytorium Rosji.

Także dziękuję członkom oddziału granicznego Czernihowa:

Sierżant Wołodymyr Ihnatenko i starszy sierżant Jurij Pawlenko - Chłopaki sprzeciwiają się rosyjskim dronom, chronią nasz naród przed ciosami okupanta. Również oddział graniczny Charkowa – starszy żołnierz Władysław Bajdukow, starszy sierżant Władysław Gurenko. Dziękuję za skuteczność! Wspomnę także o funkcjonariuszach Straży Granicznej Brygady Ofensywnej „Stalowa Granica”, którzy wraz z innymi jednostkami Sił Obronnych walczą na froncie i strzegą naszej granicy państwowej. Starszy żołnierz Roman Dubowski oraz sierżanci Oleh Kisły i Władysław Jakymenko, a także sierżant sztabowy Jewhen Doroszenko szczególnie zasługują na naszą wdzięczność w tych tygodniach. Dziękuję żołnierzom i wszystkim waszym towarzyszom!

I jeszcze jedno. Rozmawiałem dzisiaj z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. I o wsparciu obronnym naszego państwa, i o stosunkach z Unią Europejską, z państwami członkowskimi. Przygotowujemy się do posiedzenia Rady Europejskiej. I do ważnych decyzji europejskich w tym roku. W szczególności gospodarczych - chodzi o kontynuację liberalizacji handlu Ukrainy z Unią Europejską – to jeden z istotnych elementów naszej stabilności w dobie ochrony przed rosyjską agresją. Przygotowujemy także rozwiązania polityczne. Szczególnie dla nas, Ukrainy i całej Europy, sprawą zasadniczą jest niezwłoczne rozpoczęcie w czerwcu negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy. I będzie to właściwy sygnał polityczny, że Europa jest wystarczająco silna i na pewno nie ulegnie presji Rosji.

Dziękujemy wszystkim na świecie, którzy nam pomagają! Chwała całemu naszemu narodowi, który walczy i pracuje dla Ukrainy!

Chwała Ukrainie!


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-