Zełenski przeprowadził wideokonferencję z Dudą

Zełenski przeprowadził wideokonferencję z Dudą

Ukrinform
W Święto Niepodległości Polski Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowę za pośrednictwem wideokonferencji z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Poinformowała o tym Kancelaria Prezydenta – podaje Ukrinform.

Szef państwa ukraińskiego złożył gratulacje przywódcy Polski i całemu narodowi polskiemu z okazji Dnia Niepodległości. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że niepodległość Ukrainy zawsze będzie silnym wsparciem dla wolności Polski.

„Nasze narody – wraz z całą Europą – przeszły długą drogę i zawsze, gdy byliśmy po tej samej stronie, zmienialiśmy historię na lepszą. Niesamowite rzeczy mogą się wydarzyć, jeśli Ukraińców i Polaków zjednoczy wspólny cel. Jak w bitwach pod Orszą i Zamościem, tak i teraz, w toczącej się walce o wolność Ukrainy, a więc i Polski. Wygramy tę bitwę, bo cenimy się nawzajem” – powiedział prezydent.

Jak zapewnił Zełenski, Ukraińcy zawsze będą wdzięczni narodowi polskiemu za pomoc w trudnych czasach rosyjskiej agresji.

„Jestem wdzięczny, że polskie serca odczuły rytm serc ukraińskich dokładnie wtedy i w taki sposób, w jaki było to potrzebne. Jestem wdzięczny, że dla Polaków takie wartości jak honor, wolność i solidarność są naprawdę fundamentalne. Jestem też wdzięczny za pokój i szacunek dla wszystkich naszych ludzi, którym daliście schronienie, dzieląc się ciepłem polskiego domu” – powiedział szef państwa.

Zełenski podkreślił znaczenie silnych relacji między Ukrainą a Polską jako jednego z fundamentów jedności europejskiej.

„Jedność Europy – to nasz wspólny interes – może być potężna tylko wtedy, gdy jednym z jej fundamentów będzie sojusz woli Ukrainy i Polski, gdy będziemy razem, gdy będziemy razem w Unii Europejskiej i NATO, i we wszystkich decydujących momentach naszej wspólnej historii. Razem jesteśmy co najmniej dwa razy silniejsi” – powiedział.

Ze swojej strony Duda podkreślił, że jego kraj będzie nadal wspierać Ukrainę w walce z rosyjską agresją i na drodze do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej.

Prezydent RP pogratulował szefowi państwa ukraińskiego decyzji Komisji Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

„Gratuluję Państwu tego postępu i faktu, że pomimo trudnej sytuacji militarnej, na drodze do Unii Europejskiej realizujecie kolejne postulaty. Nie tylko Wam kibicujemy, ale będziemy Was wspierać, będziemy wspierać Wasze aspiracje” – powiedział Prezydent RP.

Jak podawał Ukrinform, Rzeczpospolita Polska obchodzi Święto Niepodległości 11 listopada (1918). Święto to zostało oficjalnie wprowadzone w kwietniu 1937 r., lecz potem zostało odwołane. Po zakończeniu II wojny światowej Święto Niepodległości Polski jest oficjalnie obchodzone dopiero od 1989 roku.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-