Fałszywe wideo - Ukraińcy „zamówili” reklamę przeciwko pomocy dla Izraela

Fałszywe wideo - Ukraińcy „zamówili” reklamę przeciwko pomocy dla Izraela

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda sfałszowała wideo ze spaceru ulicami Nowego Jorku.

Kremlowskie media , kanały Z-telegram i prorosyjscy użytkownicy Tik-Toka udostępniają wideo z uliczną reklamą wideo w niebiesko-żółtej kolorystyce, która zawiera dwa hasła: „Pomaganie Żydom = spalanie pieniędzy” i „Stań z Ukrainą” , które rzekomo ukazały się w Nowym Jorku.

Rosyjscy propagandyści w swoich postach twierdzą, że reklama ta została „zamówiona” przez Ukraińców i osobiście prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

To jest fejk. Propagandyści wykorzystali edytory graficzne do sfałszowania filmu z wycieczki po Nowym Jorku opublikowanego w YouTube 23 sierpnia 2023 r., wycinając osiem sekund filmu (6:03–6:11) i zastępując reklamę na przystanku fałszywym transparentem.

To nie pierwszy fałszywy film stworzony przez rosyjskich propagandystów w celu dyskredytacji Ukrainy i Ukraińców. W szczególności Ukrinform pisał już o rosyjskich podróbkach z fałszywymi reklamami w Berlinie i Tokio.

Należy także zaznaczyć, że Ukraina wspierała Izrael po ataku bojowników Hamasu 7 października 2023 r. Prezydent USA Joe Biden wspiera zarówno Ukrainę, jak i Izrael, dlatego zwrócił się do Kongresu o 106 miliardów dolarów, co obejmuje pomoc dla obu krajów.

Wcześniej rosyjska propaganda rozpowszechniała fałszywe informacje na temat rzekomego przekazywania przez Ukrainę zachodniej broni terrorystom Hamasu.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-