Rosyjscy propagandyści sfabrykowali film o służbie kobiet

Rosyjscy propagandyści sfabrykowali film o służbie kobiet

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści zmontowali wideo na podstawie materiału znalezionego w różnych zasobach Internetu

Kanały Z-Telegram udostępniły film, który próbowały uchodzić za ukraiński film motywacyjny Sił Zbrojnych Ukrainy. Film składa się z różnych ujęć i towarzyszy mu tekst, że „prawdziwa kobieta powinna być dziwką w łóżku, gospodynią domową w kuchni i… obrońcą na froncie”. Na końcu filmu propagandyści dodali adres jednej ze stron internetowych Sił Zbrojnych Ukrainy z wezwaniem do wstąpienia w szeregi ukraińskiej armii.

Film jest fałszywy. Nie jest dostępny w oficjalnych zasobach Sił Zbrojnych Ukrainy.

Poszczególne klatki, z których zmontowano wideo, można znaleźć w Internecie. Chociaż w wyszukiwaniu obrazu w Google nie ma podobnych wyników, zostały one znalezione za pośrednictwem rosyjskiej wyszukiwarki Yandex. Tak, jedno z ujęć „filmu motywacyjnego” znajdowało się na hostingu wideo YouTube 3 lata temu.

Kolejny fragment odnaleziono w wirtualnej bibliotece treści foto i wideo Pexels.

Pojawił się w serwisie 23 kwietnia 2020 roku.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-