Rosyjscy propagandyści sfabrykowali film o służbie kobiet

Rosyjscy propagandyści sfabrykowali film o służbie kobiet

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści zmontowali wideo na podstawie materiału znalezionego w różnych zasobach Internetu

Kanały Z-Telegram udostępniły film, który próbowały uchodzić za ukraiński film motywacyjny Sił Zbrojnych Ukrainy. Film składa się z różnych ujęć i towarzyszy mu tekst, że „prawdziwa kobieta powinna być dziwką w łóżku, gospodynią domową w kuchni i… obrońcą na froncie”. Na końcu filmu propagandyści dodali adres jednej ze stron internetowych Sił Zbrojnych Ukrainy z wezwaniem do wstąpienia w szeregi ukraińskiej armii.

Film jest fałszywy. Nie jest dostępny w oficjalnych zasobach Sił Zbrojnych Ukrainy.

Poszczególne klatki, z których zmontowano wideo, można znaleźć w Internecie. Chociaż w wyszukiwaniu obrazu w Google nie ma podobnych wyników, zostały one znalezione za pośrednictwem rosyjskiej wyszukiwarki Yandex. Tak, jedno z ujęć „filmu motywacyjnego” znajdowało się na hostingu wideo YouTube 3 lata temu.

Kolejny fragment odnaleziono w wirtualnej bibliotece treści foto i wideo Pexels.

Pojawił się w serwisie 23 kwietnia 2020 roku.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-