Rosyjski fejk - czołgi z rosyjskimi symbolami Z i V zauważono w Izraelu

Rosyjski fejk - czołgi z rosyjskimi symbolami Z i V zauważono w Izraelu

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści wykorzystali wiadomości norweskiej telewizji, zmieniając ich treść na odwrotną

Kanały rosyjskiego Telegramu udostępniły post, że w Izraelu widziano czołgi z rosyjskimi symbolami Z i V. Aby to potwierdzić, opublikowały zrzut ekranu z reportażu norweskiej telewizji VGTV, w którym rzekomo to stwierdzono.

Jak się okazało, informacja o zaangażowaniu Izraela w używanie rosyjskich symboli jest fałszywa. Przeciwnie, w fabule wykorzystywanej przez Rosjan mówi się, że symbole widoczne w Izraelu nie mają nic wspólnego z Rosją i ideologią Putina.

Autorzy filmu, powołując się na przedstawiciela Norweskiej Akademii Wojskowej, wyjaśnili, że takimi symbolami określa się konkretny oddział lub brygadę. Na przykład symbol V, narysowany w czterech różnych kierunkach, jest różnie interpretowany. Ponadto oznaczenia na wyposażeniu mogą zawierać różne informacje, m.in. o tym, że dowódca znajduje się w konkretnej maszynie, mogą się zmieniać tak, aby wróg nie mógł rozpoznać ich znaczenia – głosi historia.

W Internecie można znaleźć wiele zdjęć izraelskiego sprzętu z oznaczeniami podobnymi do rosyjskiego, które pojawiły się na długo przed inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-