Rosyjski fejk - czołgi z rosyjskimi symbolami Z i V zauważono w Izraelu

Rosyjski fejk - czołgi z rosyjskimi symbolami Z i V zauważono w Izraelu

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści wykorzystali wiadomości norweskiej telewizji, zmieniając ich treść na odwrotną

Kanały rosyjskiego Telegramu udostępniły post, że w Izraelu widziano czołgi z rosyjskimi symbolami Z i V. Aby to potwierdzić, opublikowały zrzut ekranu z reportażu norweskiej telewizji VGTV, w którym rzekomo to stwierdzono.

Jak się okazało, informacja o zaangażowaniu Izraela w używanie rosyjskich symboli jest fałszywa. Przeciwnie, w fabule wykorzystywanej przez Rosjan mówi się, że symbole widoczne w Izraelu nie mają nic wspólnego z Rosją i ideologią Putina.

Autorzy filmu, powołując się na przedstawiciela Norweskiej Akademii Wojskowej, wyjaśnili, że takimi symbolami określa się konkretny oddział lub brygadę. Na przykład symbol V, narysowany w czterech różnych kierunkach, jest różnie interpretowany. Ponadto oznaczenia na wyposażeniu mogą zawierać różne informacje, m.in. o tym, że dowódca znajduje się w konkretnej maszynie, mogą się zmieniać tak, aby wróg nie mógł rozpoznać ich znaczenia – głosi historia.

W Internecie można znaleźć wiele zdjęć izraelskiego sprzętu z oznaczeniami podobnymi do rosyjskiego, które pojawiły się na długo przed inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-