Sytuacja na froncie - Na froncie w ciągu jednego dnia - 26 starć bojowych, lotnictwo Sił Zbrojnych Ukrainy wykonało 16 ataków na pozycje wroga

Sytuacja na froncie - Na froncie w ciągu jednego dnia - 26 starć bojowych, lotnictwo Sił Zbrojnych Ukrainy wykonało 16 ataków na pozycje wroga

Ukrinform
W ciągu minionego dnia na froncie doszło do 26 starć bojowych. Lotnictwo Sił Zbrojnych Ukrainy dokonało 16 ataków na pozycje wroga.

Jak podaje Ukrinform, tak wynika z podsumowania Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy zamieszczonego na jego Facebooku.

„Siły Obronne Ukrainy w dalszym ciągu prowadzą obronę na wschodzie i południu Ukrainy, działania ofensywne na kierunku melitopolskim i działania ofensywne na kierunku bachmuckim, niszczą wroga, krok po kroku wyzwalają tymczasowo okupowane terytoria i organizują się na osiągniętym granice. W ciągu ostatniego dnia doszło do 26 starć bojowych” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie określono, że wróg przeprowadził 59 ataki z rakiet i 62 ataki powietrzne, przeprowadził 55 ataków z systemów rakietowych zarówno na pozycje naszych żołnierzy, jak i na obiekty cywilne.

Naloty dotknęły miejscowości: Gremiacz obwodu czernihowskiego, Dihtiarne w obwodzie sumskim; Ohircewe, Berestowe, Kopanka, Szyjkiwka obwodu charkowskiego; Newskie - obwód ługański; Dibrowa, Andrijwka, Minkiwka, Kliszcziwka, Piwniczne, Archangielskie, Jelizawietiwka, Wuhledar, Zołota Niwa, Urożajne, Staromajorskie obwodu donieckiego; Biłohiria, Mała Tokmaczka, Robotyne obwodu zaporoskiego; Lwowe, Olhiwka, Tiahynka - obwód chersoński.

Ponad 120 miejscowości w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim znalazło się pod ostrzałem artyleryjskim.

Podkreśla się również, że w ostatnim dniu Federacja Rosyjska przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na infrastrukturę energetyczną, przemysłową i inną infrastrukturę cywilną Ukrainy przy użyciu 44 powietrznych rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555/Ch-55 i 6 rakiet S-300. Obrona przeciwlotnicza zniszczyła 38 rakiet manewrujących. Niestety w wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych wśród ludności cywilnej są ofiary śmiertelne i ranni. Budynki mieszkalne, instytucje oświatowe i medyczne, akademiki i inna infrastruktura cywilna zostały zniszczone i uszkodzone.

Na kierunkach wołyńskim i poliskim - w obszarze odpowiedzialności grupy „Piwnicz”sytuacja operacyjna nie uległa istotnej zmianie.

Na kierunku siwierskim i słobożańskim wróg utrzymuje obecność wojskową na terenach przygranicznych, prowadzi aktywne działania dywersyjne, aby zapobiec przerzuceniu się naszych wojsk na zagrażające kierunki oraz zwiększa zagęszczenie zapór minowych i wybuchowych wzdłuż granicy państwowej w rejonie Obwód Biełgorodzkim.

Na kierunku bachmuckim - w obszarze odpowiedzialności grupy „Chortyca” - Siły Obronne skutecznie odparły ataki wroga w rejonie na północny wschód od Hryhoriwki w obwodzie donieckim. Wróg próbował przywrócić utraconą pozycję w rejonie Andrijwki w obwodzie donieckim, ale bezskutecznie. Siły obronne kontynuują szturm na południe od Bachmutu w obwodzie donieckim, zadają wrogowi straty w sile roboczej i sprzęcie.

Na kierunku marińskim - na obszarze odpowiedzialności grupy „Tawria” - wróg przeprowadził nieudane akcje ofensywne w rejonie miejscowości: Marinka i Krasnohoriwka obwodu donieckiego. Tutaj w ciągu ostatniego dnia okupanci podjęli 12 nieudanych prób wyparcia naszych jednostek z zajmowanych pozycji.

Na kierunku awdijewskim i szachtarskim - Siły Obronne skutecznie odparły atak wroga w rejonie miejscowości: Mykilskie obwodu donieckiego. Jednocześnie Siły Obronne w dalszym ciągu utrzymują obronę na okupowanych granicach, zadając siłom okupacyjnym straty w sile roboczej i sprzęcie.

Na kierunku zaporoskim - ataki wroga w rejonach Małej Tokmaczki i Robotyne obwodu zaporoskiego zakończyły się dla najeźdźców znacznymi stratami zarówno w sile roboczej, jak i sprzęcie.

Na kierunku melitopolskim Siły Obronne kontynuują ofensywę, zadając wojskom okupacyjnym znaczne straty w sile roboczej i sprzęcie, wyczerpując wroga i zmuszając go do wycofania się z pozycji.

Na kierunku chersońskim - na obszarze odpowiedzialności grupy „Odessa” Siły Obronne w dalszym ciągu prowadzą walkę, niszczą magazyny i zadają skuteczne uszkodzenia na tyłach wroga.

Według Sztabu Generalnego lotnictwo Sił Obronnych dokonało w ciągu ostatnich 24 godzin uderzyło w stanowiska dowodzenia, kompleks rakiet, 12 razy w rejony koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego oraz 2 w rejony koncentracji personelu, uzbrojenia i sprzętu wojskowego stacje EW wroga. Ponadto nasi obrońcy zniszczyli 1 szturmowy UAV wroga typu „Shahed-136/131”.

Jednostki sił rakietowych trafiły w punkt kontrolny, obszar koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego, 9 dział artylerii i 2 stanowiska EW wroga.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-