Rosyjski fejk - Polacy nie wynajmują mieszkań Ukraińcom

Rosyjski fejk - Polacy nie wynajmują mieszkań Ukraińcom

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda sfałszował ogłoszenie międzynarodowego serwisu internetowego krótkoterminowego wynajmu mieszkań.

Niedawno rosyjskie kanały Telegramu zaczęły aktywnie odtwarzać zrzut ekranu rzekomo z usługi internetowej umożliwiającej zamieszczanie reklam, wyszukiwanie i krótkoterminowy wynajem mieszkań na całym świecie Airbnb. Ogłoszenie zawiera informację o mieszkaniu, które rzekomo można wynająć w polskim mieście Krakowie, z tą jednak informacją, że mieszkanie to nie jest wynajmowane obywatelom Ukrainy nawet za dodatkową opłatą.

To jest fejk. To mieszkanie zostało znalezione za pomocą wyszukiwania wstecznego. Co prawda jest do wynajęcia w Krakowie, ale na portalu Flagma.pl . Co ciekawe, reklama odnosi się do wynajmu apartamentu długoterminowego, a nie krótkoterminowego, w jakim specjalizuje się Airbnb. Dodatkowo agent nieruchomości zajmujący się tym mieszkaniem poinformował Ukrinform, że obecnie jest ono wynajmowane przez Ukraińca. Ponadto mieszkanie nigdy nie było wynajmowane na doby.

Na Airbnb też nie ma takiego mieszkania. Można to sprawdzić korzystając z mapy zintegrowanej z usługą. Jak wynika z pierwotnego ogłoszenia, mieszkanie to znajduje się w budynku przy ulicy Marii Konopnickiej 61. Obecnie w serwisie internetowym Airbnb nie ma mieszkań do wynajęcia pod tym adresem.

Widać, że serwis oferuje kilka ogłoszeń wynajmu mieszkań, które znajdują się w pobliżu, ale mają one zupełnie inny wystrój.

Już wcześniej propagandyści sfałszowali zrzut ekranu ze strony internetowej umożliwiającej rezerwację pokoi hotelowych. Wtedy też próbowano szerzyć narrację o negatywnym stosunku Polaków do Ukraińców, jednak Ukrinform obalił ten fejk.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-