Europejskie Stowarzyszenie Agencji Informacyjnych 14 września będzie głosować w sprawie wykluczenia TASS

Europejskie Stowarzyszenie Agencji Informacyjnych 14 września będzie głosować w sprawie wykluczenia TASS

Ukrinform
14 września na dorocznym zgromadzeniu ogólnym w Paryżu Europejskie Stowarzyszenie Agencji Informacyjnych (EANA) przeprowadzi głosowanie w sprawie wykluczenia rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS ze swojego członkostwa.

Zgodnie ze statutem EANA do wykluczenia członka Sojuszu z jego członkostwa potrzeba 3/4 głosów członków obecnych na Zgromadzeniu tego stowarzyszenia (32 europejskie agencje informacyjne są członkami EANA i aktywnie uczestniczą w jego działalności ).

27 lutego ubiegłego roku, kilka dni po rozpoczęciu zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji na Ukrainę, na posiedzeniu zwołanym na skutek odpowiedniego apelu Polskiej Agencji Informacyjnej PAP, Rada (organ zarządzający) zawiesiła członkostwo TASS w EANA.

https://www.ukrinform.net/rubric-ato/3415082-european-alliance-of-news-agency-suspends-membership-of-russias-tass.html

W połowie maja 2022 roku decyzja o zawieszeniu członkostwa w TASS została potwierdzona głosowaniem agencji członkowskich na nadzwyczajnym zgromadzeniu ogólnym Sojuszu w Sarajewie.

https://www.ukrinform.net/rubric-polytics/3486180-eana-approves-move-to-suspend-tass-membership.html.

Jednocześnie wtedy nie było wystarczającej liczby głosów, aby wykluczyć TASS z EANA.

Na wniosek Ukrinform kwestia ponownego głosowania nad wykluczeniem TASS z Sojuszu ponownie znalazła się w porządku obrad zgromadzenia ogólnego aliansu, które odbędzie się 14 września br. w Paryżu. Apel Ukrinform uzasadniono faktem, że członkostwo TASS w Sojuszu nie odpowiada zapisom Statutu organizacji, jej celom i wartościom.

„Liczba głosów oddanych w głosowaniu pokaże poziom gotowości czołowych agencji informacyjnych Europy będących członkami Sojuszu do zasadniczego przeciwstawienia się propagandzie i dezinformacji produkowanej przez Rosję, która w ciągu ponad półtora roku wojny na pełną skalę pozbyła się wszystkich wolnych mediów, a te, które pozostały, ostatecznie zamieniła w narzędzia wojny.” – podkreśla dyrektor generalny Ukrinform Ołeksandr Charczenko.

Dziś, w związku z zawieszeniem członkostwa rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej w EANA, TASS nie ma prawa uczestniczyć w jej posiedzeniach, konferencjach, w pracach Zgromadzenia Ogólnego, nie może być reprezentowany w wybieranych organach EANA aliansu, nie może delegować ani przekazywać swoich uprawnień.

Jednocześnie w swoich doniesieniach TASS twierdzi, że w dalszym ciągu aktywnie uczestniczy w pracach EANA.

Na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę dyrektorem generalnym TASS był Serhij Mychajłow. Unia Europejska nałożyła na niego sankcje już w kwietniu 2022 roku, jako szefa największej rosyjskiej agencji informacyjnej, która poprzez swoją rozległą sieć oddziałów zagranicznych rozpowszechnia „zniekształcone informacje o Ukrainie, służące interesom kierownictwa politycznego Federacji Rosyjskiej”. Później podobne sankcje nałożyły Wielka Brytania i Szwajcaria.

3 lipca 2023 r. generalnym dyrektorem TASS został Andriej Kondraszow, który od kwietnia 2018 r. do lipca 2023 r. był pierwszym zastępcą rosyjskiego państwowego holdingu WGTRK – odpowiadał za „politykę informacyjną” wiodących propagandowych kanałów telewizyjnych Federacji Rosyjskiej – Rosja-1, Rosja -24, RTR-Planeta. Unia Europejska dodała WGTRK do listy sankcyjnej w dniu 16 grudnia 2022 r., podając następujące uzasadnienie: „Kanały należące do WGTRK stanowią platformę dla Olgi Skabeewej, Dmytro Kiselowa, Wołodymyra Sołowjowa i innych, którzy szerzą propagandę i dezinformację związaną z rosyjską wojną na Ukrainie”.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=OJ:L:2022:322I:FULL&from=EN )

Sam Kondraszow znalazł się na liście sankcyjnej UE 23 czerwca 2023 r. z następującym uzasadnieniem: „Jako jeden z kluczowych menedżerów Andriej Kondraszow jest bezpośrednio odpowiedzialny za działania tej korporacji medialnej. Jako pierwszy zastępca dyrektora generalnego ds. informacji i radiofonii politycznych ma bezpośredni wpływ na sposób informowania opinii publicznej przez WGTRK o wojnie agresywnej Rosji przeciwko Ukrainie i krokach podjętych przez rosyjski rząd.

(oryginał - https://eur-lex.europa.eu/eli/reg_impl/2023/1216/oj )

14 października 2022 r. Kondraszow został wpisany na kanadyjską listę sankcyjną „rosyjscy agenci dezinformacji” za „ułatwianie i wspieranie nieuzasadnionego inwazja na Rosję i próby aneksji terytorium Ukrainy”.

(oryginał - https://www.international.gc.ca/world-monde/issues_development-enjeux_developpement/response_conflict-reponse_conflits/crisis-crises/ukraine-sanctions.aspx?lang=eng#dataset-filter1 )

Na początku 2018 r. Kondraszow był sekretarzem prasowym sztabu wyborczego kandydata na prezydenta Władimira Putina. W latach 2000, 2014 i 2023 został nagrodzony przez Putina za przekazywanie informacji na temat drugiej wojny czeczeńskiej, okupacji Krymu i prowadzenia wojny na pełną skalę z Ukrainą.

Europejskie Stowarzyszenie Agencji Informacyjnych powstało w 1956 roku, dziś zrzesza ponad 30 wiodących agencji informacyjnych w Europie - AFP (Francja), ANSA (Włochy), ATA (Albania), Anadolu Agency (Turcja), ANA (Andora), ANA -MPA (Grecja), APA (Austria), Belga (Belgia), BTA (Bułgaria), HINA (Chorwacja), CNA (Cypr), CTK (Czechy), ANP (Holandia), FENA (Bośnia i Hercegowina), STT (Finlandia), DPA (Niemcy), MTI (Węgry), Keystone-SDA (Szwajcaria), KosovaPress (Republika Kosowa), LUSA (Portugalia), NTB (Norwegia), PA Media (Wielka Brytania), PAP (Polska), Ritzaus (Dania), Agerpres (Rumunia), TASR (Słowacja), STA (Słowenia), EFE (Hiszpania), Azertac (Azerbejdżan), Tanjug (Serbia), TT (Szwecja), Ukrinform (Ukraina).


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-